Čo by ste poradili investorovi s priemerným vzťahom k riziku ak by chcel investovať  50-tisíc eur,  na päť rokov, je ochotný tolerovať až desaťpercentnú ročnú stratu, ale vyžaduje výnos do pätnástich percent? Ako by malo vyzerať jeho investičné portfólio? Buďte čo najkonkrétnejší.

Roman Scherhaufer,
predseda predstavenstva EIC

S týmto vzťahom k riziku a investičným horizontom by som sa nebál investovať len do akcií. Tridsať percent sumy by som odporučil zainvestovať do ETF fondu iShares C-or-e S&P 500, ktorý spravuje najväčšia investičná firma na trhu Black-Rock. Pätinu prostriedkov by som vložil do akciového fondu, ktorý je zameraný na technológie, Franklin Templeton – Franklin Technology Fund.

Ďalšiu pätinu do ESG fondu MSCI World ESG spravovaného tiež BlackRockom. Asi 15 percent je vhodné investovať do akciového fondu Fidelity, ktorý je zameraný na globálne rozvíjajúce sa trhy a, zvyšných 15 percent by som poslal do akciového fondu, ktorý je zameraný na malé firmy – iShares MSCI USA Small Cap.

inflation and deflation graph
Neprehliadnite

Top vo financiách: Investori vyčkávajú na Fed, akcie sa potácajú medzi ziskami a stratami

Martin Kalina,
investičný analytik Brokeria

Vo všeobecnosti klientom odporúčame zložiť portfólio z akcií a dlhopisov, kde akciová časť je ťahúňom výnosov a dlhopisy do určitej miery istia pri poklesoch na trhu. Keďže v ponuke je nepreberné množstvo rôznych investičných riešení, na to, aby sme vedeli vypracovať kvalitné odporúčanie, potrebujeme od investora viac vstupov. Uvediem pár príkladov, aký očakáva klient celkový výnos, či očakáva z investície pravidelný príjem, alebo investuje vlastné prostriedky. Z toho, čo vieme, môžeme predpokladať, že ide o klienta v kategórii vyvážený, prípadne mierne dynamický.

Historicky najlepšie zhodnotenie prinášajú akcie a pri investičnom horizonte desať rokov môžu tvoriť hlavnú zložku portfólia vyvážených aj dynamických klientov. Do akciovej časti portfólia je vhodný napríklad index 500 najväčších amerických firiem, S&P 500, ktorý za posledných desať rokov zarábal priemerne takmer 13 percent ročne. Zároveň si akciovú časť portfólia môže klient doplniť dynamickými riešeniami, ktoré majú potenciál do budúcna.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa