Skrátený obchodný týždeň pre štátny sviatok v USA ukázal, že akcie vedia aj klesať. Síce len o desatiny percenta, ale klesali niekoľko dní za sebou, čo sa za posledných sedem mesiacov ešte nestalo. S&P 500 spadol pod 4 500 bodov. Navyše, akcie padali nielen v USA, ale na celom svete.

Akcie stratili „drive“ z viacerých dôvodov. Šírenie delta variantu kornavírusu prináša obchodníkom obavy z udržateľnosti oživovania ekonomiky, z vyššej inflácie, na trhu tiež doznievajú veľmi slabé augustové čísla z amerického trhu práce. Aj takzvaná béžová kniha, ktorú vydáva americká centrálna banka (Fed) ukázala, že ekonomika USA v júli mierne spomalila.

Napokon trhy zaregistrovali komentáre dvoch centrálnych bankárov z americkej centrálnej banky (Fed), ktorí naznačili, že škrtenie výkupu dlhopisov môže prísť už v októbri alebo na konci tohto roka.

Socha býka na Wall Street
Neprehliadnite

Top vo financiách: Americké akcie prepisujú rekordy, SPAC firmy padajú

Podobné komentáre sa očakávali aj od Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá mala svoje zasadanie 9. septembra a oznámila, že spomalí výkup dlhopisov, pretože ekonomika EÚ ožíva. Lenže ECB nenaznačila ako rýchlo a v akých objemoch bude osekávať uvoľnenú menovú politiku.

V Číne padali akcie technologickým firmám po tom, čo vláda opäť útočí na ich zisky. Klesal aj európsky index Stoxx Europe 600 najmä kvôli obavám, že ECB priškrtí tlačenie lacných peňazí, ktoré prúdia na akciové trhy.

Straty na obzore

Analytici hodnotia situáciu na akciovom trhu ako extrémne býčiu, čo potvrdzuje aj fakt, že dlhé pozície na indexe S&P 500 sú v pomere ku krátkym 10:1. Polovica týchto stávok na rast akcií môže byť stratová už pri prepadoch okolo dvoch percent a dokonca menšie korekcie smerom dole môžu spustiť výpredaj akcií, tvrdia analytici zo Citigroup.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa