Minulý týždeň akcie na Wall Street ukázali investorom, že vedia aj klesať. Sú za tým aj obavy, že ich neustály rast nie je možný?

Určite, ale táto obava je medzi investormi už posledných 12 mesiacov. Akcie sa obchodujú výrazne nad priemerom. Zisky firiem v USA sú vyššie ako pred pandémiou o 10 až 12 percent, ale ich akcie sú vyššie o tretinu. Takže trh je o 20 percent drahší ako pred pandémiou a už vtedy sa hovorilo, že akcie firiem sú ohodnotené na hrane ich ziskovosti. Na druhej strane minulotýždňový pokles bol veľmi malý, i keď trval až štyri dni. Pokles o dve percentá pri súčasnej valuácií trhov nestojí za reč.

Dôvodov na pokles je asi viacero. Ktorý je najdôležitejší?

Dôvody sa pohybujú medzi rizikom zhoršenia epidémie, inflačnými tlakmi na centrálne banky ako ďalej pokračovať v extrémne uvoľnenej monetárnej politike, ktorá prispieva k rastu akciových trhov. Na druhej strane tu máme hospodárske výsledky firiem, ktoré sú lepšie, ako sa očakávalo. Tiež predikcie do budúcnosti sú skôr pozitívne.

Len málokto investoval ušetrené peniaze do akcií. Predaje podielových fondov v roku 2020 skončili na hodnote 450 miliónov eur.
Neprehliadnite

Top vo financiách: Akcie vedia aj klesať. Obavy z neustáleho rastu sa zvyšujú

Bude inflácia najviac ovplyvňovať centrálne banky a následne aj trhy?

Bude, ale nie tým, či bude tri alebo štyri percentná. Bude dôležitá na úrovni profitability firiem. Spotrebiteľská inflácia je vysoká, ale je stále polovičná oproti produkčnej inflácii firiem. Tie si vyššie náklady môžu preniesť na zákazníka, čo znamená vyššiu spotrebiteľskú infláciu. Tá môže byť potom vyššia dlhšie, ako sa predpokladá. Ak si firmy neprenesú vyššie náklady na spotrebiteľa, tak to bude mať dopad na ich ziskovosť, ktorá pôjde dole.

Niektorí analytici hodnotia situáciu na akciovom trhu ako extrémne býčiu, čo potvrdzuje aj fakt, že dlhé pozície na indexe S&P 500 sú v pomere ku krátkym 10:1. Polovica týchto stávok na rast akcií môže byť stratová už pri prepadoch okolo dvoch percent a dokonca menšie korekcie smerom dole môžu spustiť výpredaj akcií. Súhlasíte s tým názorom?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa