Akciové trhy klesali na začiatku týždňa už piaty deň v rade. Potom sa mierne spamätali, aby ku koncu týždňa opäť spadli na pozitívnych augustových dátach z retailu v USA. Prečo akcie padajú, keď sa obchodníkom darí?

Nuž, investori sa obávajú, že lepšia ekonomika potlačí americkú centrálnu banku (Fed) k skoršiemu uťahovaniu uvoľnenej menovej politiky. To by znamenalo koniec lacných peňazí na trhu. Fed má zasadanie už budúci týždeň, na ktorom by mohla naznačiť, kedy začne s uťahovaním o zatváraním peňazovodov.

Len málokto investoval ušetrené peniaze do akcií. Predaje podielových fondov v roku 2020 skončili na hodnote 450 miliónov eur.
Neprehliadnite

Top vo financiách: Akcie vedia aj klesať. Obavy z neustáleho rastu sa zvyšujú

Okrem toho vládne na Wall Street neistota okolo rozširujúceho sa delta variantu koronavírusu a jeho vplyvu na oživujúcu sa ekonomiku. V septembri sa tak zatiaľ akciám veľmi nedarí.

Zato v Európe sa im darilo lepšie. Najmä v sektore cestovného ruchu, keď letecká spoločnosť Ryanair ohlásila zvýšenie frekvencie leteckej dopravy.

Naopak, akcie v Hong Kongu klesali, pretože akcionári sa boja, ako dopadne tlak vlády na sektory online hazardu a súkromného vyučovania. Navyše sa už sa hovorí, že tamojšia vláda začne regulovať aj súkromné kozmetické firmy, všimol si Financial Times. V reakcii na tieto správy sa akcie týchto firiem prepadli od júla už o tretinu. V Číne sú súkromné chirurgické kliniky veľmi populárne, o čom svedčí aj trhová kapitalizácia, ktorá sa odhaduje na 51 miliárd dolárov.

USA chcú zdaniť ETF

O tom, že demokrati v Spojených štátoch chcú zvyšovať dane, sa hovorí už od zvolenia ich kandidáta na prezidenta Joe Bidena vlani na jeseň. Okrem príjmov bohatých ľudí majú vyššie dane postihnúť aj investorov, konkrétne tých, ktorí vsadili na pasívne investovanie cez ETF fondy. Demokrati navrhujú uvaliť dane z kapitálových ziskov aj na niektoré transakcie v rámci ETF fondov, ktoré boli doteraz od nej oslobodené, píše Wall Street Journal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa