Pred rokom Microsoft uviedol Windows 10. Novú generáciu jeho operačného systému, ktorý graficky spájal dlaždice z Windows 8 a aj obľúbenú ponuku Štart z Windows 7.

Prinášal však najmä množstvo vylepšení a nových funkcií, ktoré však nesadli každému. A po prvýkrát mohol na desiatku prejsť každý bezplatne. Mal na to ale čas len do 29. júla 2016. Všetko je trochu inak.

Microsoft ponúka bezplatný prechod na Windows 10 aj naďalej. Ale len pre ľudí s postihnutím, ktorí používajú niektoré z funkcií zjednodušeného prístupu. Napríklad funkciu Moderátor, ktorá nahlas číta všetok text aj ovládacie prvky, na ktoré ukazuje kurzor.

Alebo Zväčšovacie sklo, ktoré zväčší výsek obrazovky a iné. V prvom veľkom balíku vylepšení Windows 10 pod názvom Anniversary Update, ktorý má byť dostupný od zajtra, budú dostupné aj vylepšenia týchto funkcií a pribudnú ďalšie.

Windows 10 je stále zadarmo. Microsoft lišiacky predlžuje bezplatný upgrade

Zdroj: Microsoft

Aby mohli ľudia s postihnutím používať aj tieto novinky, môžu bezplatne na Windows 10 prejsť kedykoľvek. Lenže Microsoft nijako nekontroluje, či používateľ naozaj trpí nejakým znevýhodnením. Ani nevyžaduje akékoľvek potvrdenia zdravotného stavu. Jednoducho stačí použiť jednu z funkcií zjednodušeného prístupu a povoliť upgrade na desiatku.

Inak povedané, oficiálne bezplatný upgrade skončil a každý si musí zaplatiť. Ak ale uvediete, že trpíte zhoršeným zrakom, všetko je zadarmo a zatiaľ bez uvedeného dátumu konca tejto charitatívnej akcie. Niečo ako keď sa po prílete musíte rozhodnúť či vyjdete bránou označenou ako „Nič na preclenie“ alebo nie.