O probléme kozmického odpadu sa hovorí už od 90. rokov. Za ten čas na svet prišlo množstvo rôznych nápadov a metód, ako sa vysporiadať s úlomkami, ktoré okolo našej planéty krúžia obrovskou rýchlosťou.

Od roku 2010 sa zdesaťnásobil počet vypúšťaných satelitov až na 600 kusov ročne a možno predpokladať, že ich množstvá budú rásť exponenciálne. Počty kozmických odpadkov na obežnej dráhe sa odhadujú na desiatky až stovky tisícov a rýchlosť ich pohybu okolo Zeme sa pohybuje v desiatkach tisícov kilometrov za hodinu.

Prečo by sa mal svet zaujímať o vesmírny odpad

V ostatnom čase sa začína prudko rozvíjať vesmírna turistika a rok 2021 bol v tomto smere zlomový. Zem bola svedkom miliardárskych výletov na obežnú dráhu, ale aj letu čisto civilnej posádky Inspiration4. Nahor sa dostal aj 90-ročný William Shatner alias kapitán Kirk zo seriálu Star Trek, ktorý sa v tej chvíli stal najstaršou osobou vo vesmíre.

Okrem SpaceX Elona Muska sa činí aj Blue Origin Jeffa Bezosa a Virgin Galactic Richarda Bransona. Znovu použiteľné rakety už plánuje používať na účely vesmírnej turistiky dokonca aj čínska Akadémia vied. V takej relatívne hustej premávke začína byť dôležité, aby boli „vesmírne cesty“ čisté a bez kolízií.

vesmírny odpad
Zdroj: Clearspace-1

Na to si musia vesmírni smetiari vyvinúť tie správne metódy a nástroje. Vesmírne odpadky sú rýchle a „nespolupracujúce“ objekty, ktorých sa treba zbaviť v záujme bezpečnosti kozmických letov, ale aj satelitných technológií.

Mesiac
Neprehliadnite

Mesiac osídlime skôr než Mars. Ťažobný biznis láka investorov

Zbieranie a spálenie

Prvý projekt, ktorý sa má dostať do štádia realizácie, patrí pod krídla Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Pôvodná misia e.Deorbit prišla o financovanie v roku 2018 a nahradila ju ClearSpace-1, ktorá by mala započať v roku 2025.

Aj napriek tomu, že to znie nádejne, treba zdôrazniť, že pôjde o úvodnú demonštráciu spojenia, zachytenia a odstránenia z orbity. Tím ESA predvedie na adaptéri Vega z roku 2013, že jeden zo spôsobov likvidácie nefunkčných satelitov je zachytenie a zničenie pri zostupe do atmosféry. Pri tomto procese zhorí adaptér aj ním zachytené satelity.

Odstraňovanie vesmírneho odpadu v rámci Clearspace-1
Zdroj: Clearspace-1
Odstraňovanie vesmírneho odpadu v rámci Clearspace-1

Misia ClearSpace-1 je financovaná sumou 86 miliónov eur a v podstate reprezentuje asi najjednoduchší prístup k likvidácii vesmírneho odpadu. Ak bude demonštrácia úspešná, pri dostatočnom financovaní bude možné takéto čistiace misie opakovať a to bude určite krok správnym smerom. Otázka znie, či bude postup použiteľný aj na iné typy odpadu ako vyradené satelity.

Starlink
Neprehliadnite

Satelitný internet Starlink má novú verziu a Tesla pravdepodobne chystá smartfón

Inšpirácia bejzbalom

Texaská verejnovýskumná univerzita Texas A&M University prišla s riešením, ktoré trochu pripomína šport. Podľa výskumníkov by rotujúci satelit mohol zachytávať lietajúci odpad a svojou rotáciou ho vystreľovať do zemskej atmosféry, kde zhorí.

Rotujúci satelit, ktorý naberie vesmírny odpad, roztočí a
Zdroj: space.com
Rotujúci satelit, ktorý naberie vesmírny odpad, roztočí a "zahodí" ho do atmosféry

Oproti metóde so zberom, ktorú má otestovať ClearSpace-1, by si tento postup mohol podľa vedcov vystačiť s oveľa menším množstvom paliva. Rozdiel je tiež v tom, že takýto upratovací satelit by mohol odstraňovať odpad kontinuálne. Podľa študentov, ktorí za myšlienkou stoja, je ich metóda menej nebezpečná pre funkčné satelity a nepotrebuje technológie, ktoré prídu až v ďalekej budúcnosti.

Je všeobecne známe, že už sme prekročili bod, z ktorého niet návratu. Už nestačí odpad iba sledovať a vyhýbať sa mu... To je iba technologická forma strkania hlavy do piesku a spoliehania sa, že sa problém so šťastím vyrieši sám.
študent Jonathan Missel z Texas A&M University
Audi A6 e-tron concept
Neprehliadnite

Vo svete elektromobilov lietajú stovky miliárd dolárov. Na obzore sú zaujímavé nové modely

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa