Vedci majú novú technológiu proti vesmírnemu odpadu

Odpad na obežnej dráhe Zeme je dlhodobý problém. Pochádza z rakiet, nefunkčných satelitov, ale niektoré lietajúce objekty rozmanitých rozmerov sú aj časti meteoritov. Výskumníci z University of Utah sa rozhodli na odpratávanie tisícok nepotrebných a nebezpečných kúskov využiť magnety.

Na tom by nebolo nič zvláštne, napríklad firma Astroscale už v súčasnosti testuje využitie magnetov práve na tento účel. Výskumníci okolo profesora Jakea J. Abbotta však prišli s nápadom, ako to urobiť celkom bezdotykovo pomocou rotácie elektrónov.

Pohľad na Zem z vesmíru
Neprehliadnite

Vedci chcú likvidovať vesmírny odpad nad planétou bezdotykovou technológiou

Rivian konečne rozbehol výrobu elektrovozidiel

Spoločnosť Rivian vznikla ešte v roku 2009 a až do súčasnosti sa pripravovala na svoj vstup na trh elektrických vozidiel. Na jeseň 2021 konečne začala výrobu pickupu Rivian R1T, a tak sa fanúšikovia offroadových elektrovozidiel dočkali.

Taký je totiž jeden z cieľov zakladateľa firmy Roberta RJ Scaringea – chce poskytnúť terénnu alternatívu fanúšikom elektrického pohonu, aj keď je jeho firma často prirovnávaná k Tesle, ktorá vyrába primárne sedany. Dôvod prirovnaní je ukrytý vo fakte, že kapitál Rivianu obsahuje okrem iných aj investície od Jeffa Bezosa.

Druhý najbohatší muž sveta sa veľmi netají tým, že sa snaží poraziť prvého Elona Muska vo všetkom, v čom si dokážu konkurovať. Rivian chce celkovo nazbierať až 55 miliárd dolárov a 12 percent firmy vlastní Ford.

R.J.Scaringe, Rivian
Neprehliadnite

Rivian konečne vyrába elektroautá. V akciách chce nazhromaždiť 55 miliárd dolárov

Tesla chce do Indie, v ceste jej stoja politici a dobytok

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa