Za všetkým hľadaj miliardárov

Spoločností, ktoré sa venujú výrobe elektroautomobilov je čoraz viac a najmä v Číne rastú ako huby po daždi. Niekoľko z nich však možno označiť za titanov pre výšky investícií či popularitu. Tesla, ktorú založil Elon Musk, aktuálne najbohatší človek na planéte, je najhodnotnejšou automobilkou sveta. Nedávno totiž prekročila hodnotu jedného bilióna dolárov.

Tesla Model S facelift.
Neprehliadnite

Fotostory: Najväčší konkurenti Tesly. Dokážu poraziť najhodnotnejšiu automobilku sveta?

Jeff Bezos je v miliardárskom rebríčku Forbes na druhom mieste a preteky vo sfére výroby elektromobilov si nemôže nechať ujsť. Rivian Automotive je pre neho cestou, ako sa tiež zúčastniť, a tak jeho Amazon do Rivianu investoval 1,3 miliardy dolárov. V súčasnosti má táto investícia hodnotu 3,8 miliardy dolárov.

Okrem Amazonu obsahuje kapitál Rivianu tiež peniaze od Fordu a ďalších, čo vyvoláva na trhu dôveru. Ford vlastní necelých 12 percent spoločnosti, ktorá roky neponúkla žiadne hmatateľné výsledky a Elon Musk sa po vyhlásení o zámere nazhromaždiť 80 miliárd dolárov začal Rivianu posmievať.

Rivian R1T
Neprehliadnite

Rivian chce nazbierať 80 miliárd dolárov. Elon Musk si z rivala robí žarty

Rivian založil vegán, ktorý nemá rovnaké ambície ako E. Musk

Robert Joseph Scaringe, alias RJ Scaringe, pri zakladaní Rivian Automotive (prvé dva roky pod názvom Mainstream Motors) nemal ambíciu vyrábať a predávať milióny elektrovozidiel po celom svete. Jeho pôvodným zámerom bolo skôr ponúknuť alternatívu pre fanúšikov outdoorovej jazdy. Tradičné vyhotovenie elektromobilov je totiž vo verzii sedan, hatchback či minivan.

R.J.Scaringe, Rivian
Zdroj: Rivian

RJ Scaringe ide na to výrobou elektrických pickupov, onedlho však plánuje aj ďalšie varianty. Firma vznikla ešte v roku 2009, no skutočnú fyzickú výrobu vozidiel započala až v septembri 2021. Po viac ako dekáde teda z výrobných pásov zišiel prvý pickup R1T určený nemenovanému zákazníkovi.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa