Kým v Európskej únii prevádzkujú v súčasnosti mobilní virtuálni operátori podľa asociácie MVNO Europe 10 percent všetkých SIM kariet a v niektorých krajinách dosahuje ich trhový podiel 15 až 20 percent, na Slovensku plnohodnotní virtuálni operátori, na rozdiel od drvivej väčšiny ostatných krajín EÚ, stále neexistujú.

Za značkami ako sú Juro, FunFón a Radosť, ktoré vystupujú ako virtuálni operátori, v skutočnosti stoja priamo prevádzkovatelia mobilných sietí. Nejde o samostatných operátorov, ktorí by mohli za veľkoobchodných podmienok využívať existujúce siete a ponúkať služby koncovým zákazníkom pod vlastnou značkou. V zahraničí týmto spôsobom ponúkajú služby napríklad aj retailové reťazce, dodávatelia energií alebo dokonca futbalové kluby.

Orange spustil 5G sieť v Bratislave a v Banskej Bystrici
Neprehliadnite

Orange rástol za prvý polrok vo výnosoch či zisku, ale stratil desaťtisíce zákazníkov

Ďalšia petícia za lacnejšie dáta

Slabá konkurencia prispieva k tomu, že Slovensko patrí dlhodobo ku krajinám s najdrahšími službami za mobilné telefonovanie a dáta. Poukazujú na to analýzy Európskej komisie z rokov 2018, 2019 aj 2020, rovnako ako rebríček britského portálu Cable.co.uk.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa