Miliardárske prekáračky

Rivalita medzi Elonom Muskom a Jeffom Bezosom nie je veľmi stará záležitosť. Ešte minulý rok sa otcovi Amazonu totiž zakladateľ firiem ako Tesla či SpaceX nemohol hodnotou majetku ani zďaleka vyrovnať. Práve Tesla však v súčasnosti zažíva silný rast a ten je previazaný aj so súkromným imaním miliardára.

Firmy Elona Muska

Elon Musk má v súčasnosti päť "hlavných" firiem:

  • SpaceX – vesmírny výskum a satelitný internet Starlink
  • Tesla – elektrifikácia automobilového priemyslu
  • The Boring Company – tvorba tunelov pre rýchlovlaky
  • Neuralink – prepojenie ľudskej mysle s umelou inteligenciou
  • Twitter - sociálna sieť

E. Musk a J. Bezos si konkurujú v oblasti elektrovozidiel iba nepriamo. Zakladateľ Amazonu totiž investoval do firmy Rivian, zameranej na výrobu elektrovozidiel. O dosť priamejšia konkurencia vládne medzi Blue Origin Jeffa Bezosa a SpaceX Elona Muska.

Do nekonečna a ešte ďalej

Obaja miliardári sa snažia vytvoriť firmy schopné vesmírnych letov a obaja tiež budujú orbitálnu satelitnú sieť. Rozdiel je hlavne v tom, že Starlink, dcérska spoločnosť SpaceX, už má na obežnej dráhe Zeme približne 1 800 satelitov a Blue Origin, dcérska spoločnosť Amazonu, v rámci svojho Project Kuiper zatiaľ žiadny.

Ďalší rozdiel je v tom, že SpaceX mieri na kolonizáciu Marsu a ak popri tom bude prevážať pasažierov vo svojej lodi Starship po obežnej dráhe, bude to skôr vedľajšia činnosť. Blue Origin sa chce zameriavať práve na vesmírnu turistiku. Po prvom úspešnom lete s posádkou, ktorého sa zúčastnil aj sám J. Bezos, sa chystá ďalší let, v ktorom by sa mal do vesmíru dostať herec William Shatner alias kapitán Kirk z legendárneho seriálu Star Trek.

Muž obvinil hviedu Star Treku zo sexuáneho obťažovania.
Zdroj: Profimedia

Elon Musk zatiaľ nedal ambíciu dostať sa do vesmíru veľmi najavo. Kúpil si lístok na suborbitálny let s firmou Virgin Galactic, ktorú založil Richard Branson. S ním má zakladateľ Tesly oveľa lepšie, dokonca až priateľské vzťahy a kúpou lístka mu dal najavo svoju podporu.

Tesla Introduces Self-Driving Features With Software Upgrade
Neprehliadnite

Elon Musk je trochu ako Santa Claus. Novú verziu FSD dostanú iba vodiči, ktorí „poslúchali“

Vesmírne preteky a ukazovanie prstom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa