Predseda Národnej rady (NR) SR a líder koaličného hnutia Sme rodina Boris Kollár víta iniciatívu gastrosektora a cestovného ruchu.

Reagoval tak na požiadavky ľudí zo segmentu HORECA, ktorí dnes odovzdali na Úrade vlády SR otvorený list. V ňom vyzývali vládu k dialógu.

Najviac postihnutý sektor

„Tento sektor bol najdlhšie zavretý a je najviac postihnutý. Pomoc zo štátu nebola taká, aká by ich bola schopná zachrániť,“ uviedol Kollár.

Zároveň povedal, že dnešok vníma ako upozornenie na sektor, ktorý sa nachádza v ťažkých situáciách. „Mali päť hlavných požiadaviek, za seba môžem povedať, že v prvých dvoch ich okamžite vieme podporiť.“ Ostatné je na rokovaní medzi jednotlivými rezortmi.

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina) počas mimoriadnej schôdze NR SR k nárastu cien energií v stredu 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Cestovný ruch sa dočká ďalšej štátnej pomoci, prisľúbil minister Doležal

Chcú otvoriť prevádzky

Medzi požiadavkami bolo naplnenie verejného prísľubu, že „vakcína je sloboda“ a otvorenie všetkých prevádzok v rovnakom režime, ako sú otvorené ostatné prevádzky v iných segmentoch. Ďalej záchrana pre cestovný ruch okamžitým zvýšením podpory z rezortu dopravy z 10 percent na 20 percent z poklesu tržieb.

Okrem toho aj obnovenie schémy prvej pomoci „Plus plus“ od momentu uzatvorenia prevádzok v tomto roku pre udržanie a záchranu pracovných miest v cestovnom ruchu.

Znížená sadzba DPH

Ďalej tiež schválenie a zavedenie zníženej sadzby 10 percent DPH na gastroslužby od 1. apríla budúceho roka. Poslednou požiadavkou boli jasné pravidlá fungovania pre gastro a hotely a celý cestovný ruch bez diskriminácie.

Sektoru sa dá podľa Kollára pomôcť tak, že ho buď štát vyfinancuje, na čo ale nemá peniaze, alebo ho otvorí. „Sme za to, aby sme ich otvorili od 25. decembra. V prípade, že sa po 9. - 10. januári ukáže, že počty prípadov budú pribúdať, tak potom zavrieme po vzore Rakúska, Česka, či Poľska,“ komentoval Kollár.

Otvorené prevádzky po 25. decembri by mali byť v režime OP. „Chcú iba OP, sú pripravení sa k tomu zodpovedne postaviť a prísne kontrolovať,“ dodal Kollár.

Na snímke palacinkáreň v Humennom, ktorá je otvorená aj napriek zaradeniu okresu do čiernej farby COVID automatu 5. novembra 2021 FOTO TASR - Jana Ďurašková
Neprehliadnite

Epidémia korony ničí slovenský gastrosektor, lockdown mu nepomôže