Jesenná pomoc pre cestovný ruch a gastro za obdobie mesiacov september, október a november 2021 sa otvára. Podmienky tejto štvrtej výzvy v rámci pomoci ,,de minimis" sú rovnaké ako v prípade predchádzajúcich výziev.

V pondelok na tlačovej konferencii to priblížil minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) spolu so štátnou tajomníčkou rezortu dopravy Katarínou Brunckovou.

Rovnaké parametre

,,Táto pomoc de minimis bude mať rovnaké parametre ako doterajšie tri schémy, ktoré predchádzali, a v podstate je založená na kompenzácii časti fixných nákladov, ktoré sa, samozrejme, vypočítavajú podľa toho, aký bol pokles na obrate," skonštatovala Bruncková s tým, že žiadatelia sa stále môžu uchádzať aj o kompenzáciu mesiacov, ktoré pokrývali prvé tri schémy.

Na Slovensku platí od štvrtka 25. novembra 2021 na 90 dní núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Platí aj viacero výnimiek, napríklad nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode ako sú potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, či noviny. Ostatné neesenciálne predajne ostávajú zatvorené, respektíve s obmedzením na výdaj tovaru. Na snímke otvorené gastroprevádzky s obmedzením na okienkový výdaj v bratislavskom nákupnom centre 25. novembra 2021
Neprehliadnite

Gastro je v kritickej situácii a 500 eur pre dôchodcov mu nepomôže

Formulár k štvrtej výzve bude dostupný na stránke slovensko.sk, kde podnikateľ vyplní obraty za september až november 2021 a obraty za rovnaké referenčné mesiace roku 2019.

,,Formulár vyhodnotí, že pokiaľ podnikateľ mal rozdiel obratov vo výške 40 % a viac, tak je oprávnený," dodal generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu rezortu dopravy Tomáš Ondrčka.

Na snímke prezident Aliancie slovenskej gastronómie Viliam Pavlovský počas tlačovej konferencie k aktuálnej katastrofálnej situácii gastro sektora na Slovensku 28. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Gastrosegmentu hrozí prepúšťanie, aliancia volá po zvýšení pandemickej pomoci

Priblížil, že cestovné kancelárie získavajú z rozdielu obratov príspevok vo výške 6 percent, cestovné agentúry 3,6 percent a hotely, ubytovacie zariadenia, stravovacie zariadenia a všetky ostatné činnosti príspevok vo výške 10 percent z nominálneho poklesu obratov.

Najviac pre gastro

Ďalšie pokračovanie pomoci v rámci tzv. veľkej schémy za mesiace september, október, november a december plánuje Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR ohlásiť na prelome januára a februára budúceho roka.

Z pomoci, ktorú rezort dopravy poskytuje, doposiaľ podľa Brunckovej tvorila v podiele 75 percent pomoc pre gastro a hotely, zhruba na úrovni 12 percent pomoc pre cestovné kancelárie a agentúry a 13 percent ostatné činnosti v cestovnom ruchu.

Na snímke palacinkáreň v Humennom, ktorá je otvorená aj napriek zaradeniu okresu do čiernej farby COVID automatu 5. novembra 2021 FOTO TASR - Jana Ďurašková
Neprehliadnite

Epidémia korony ničí slovenský gastrosektor, lockdown mu nepomôže

Štátna tajomníčka zároveň vyčíslila, že rezort dopravy k pondelku na pomoci de minimis vyplatil 124 miliónov eur. V rámci prvej výzvy na schéme de minimis vyplatili doposiaľ 56,8 milióna eur, druhá výzva predstavuje vyplatených 54 miliónov eur. V tretej výzve, ktorá kompenzovala mesiace apríl a máj 2021, vyplatili 13,2 milióna eur, žiadosti však stále prichádzajú.

Doposiaľ vyplatilo ministerstvo dopravy v rámci tzv. veľkej schémy žiadosti za 8 miliónov eur. Celkovo vyčlenil rezort dopravy na pomoc 257 miliónov eur. ,,Na pomoc podnikateľom v cestovnom ruchu a gastre máme k dispozícií ešte približne 100 miliónov eur z pôvodne vyčlenených finančných prostriedkov," doplnil minister dopravy.

Na snímke palacinkáreň v Humennom, ktorá je otvorená aj napriek zaradeniu okresu do čiernej farby COVID automatu 5. novembra 2021 FOTO TASR - Jana Ďurašková
Neprehliadnite

Iniciatíva Zachráňme gastro víta návrh na zníženie DPH pre reštaurácie