Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR bude môcť tvoriť schémy štátnej pomoci a pomoci ,,de minimis" pre subjekty podnikajúce v cestovnom ruchu do 31. decembra 2022. Umožní to novela zákona o podpore cestovného ruchu z dielne rezortu dopravy, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Na snímke Centrálny areál podzemného zásobníka zemného plynu Gajary.
Neprehliadnite

Energetika, financie a cestovný ruch sú investične atraktívne odvetvia v strednej Európe

Pokrytie nekrytých nákladov

Návrh zákona predstavuje právny základ, ktorý umožní ministerstvu poskytnúť finančný príspevok na pokrytie časti nekrytých fixných nákladov aj v roku 2022.

Poskytnutie príspevku v roku 2022 bude po splnení podmienok možné na základe platnej a účinnej schémy minimálnej pomoci na podporu podnikov v odvetví cestovného ruchu v súvislosti s vypuknutím ochorenia covid-19 a na základe schválenej zmeny schémy štátnej pomoci na podporu podnikov v cestovnom ruchu v súvislosti s vypuknutím ochorenia covid-19.

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Sme rodina) počas 35. schôdze vlády SR v Bratislave 14. októbra 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Ministerstvo spustilo pomoc pre gastro a cestovný ruch. Aké sú podmienky?

MDV v dôvodovej správe poukázalo na to, že opatrenia prijaté SR vo vzťahu k ochoreniu covid-19 majú zásadný vplyv aj na fungovanie subjektov podnikajúcich v cestovnom ruchu, ktoré čelia náhlemu nedostatku až nedostupnosti likvidity počas vyhlásenej mimoriadnej situácie.

,,Povinnosť zatvoriť určité prevádzky alebo inak obmedziť ich činnosť viedla v prípade mnohých subjektov podnikajúcich v cestovnom ruchu k strate príjmu," podotkol rezort dopravy.

Upravili aj obdobie pomoci

Z dôvodu pretrvávajúcej pandémie a jej negatívneho vplyvu na ekonomickú činnosť subjektov podnikajúcich v cestovnom ruchu je tak podľa MDV potrebné upraviť obdobie, v ktorom bude možné poskytovať štátnu pomoc, na obdobie do 31. decembra 2022.

Príspevok sa bude poskytovať na krytie fixných nákladov aj v roku 2022, keďže príspevok sa vypláca spätne, čím sa vykryje obdobie posledných mesiacov roka 2021. ,,Možno predpokladať, že subjekty podnikajúce v cestovnom ruchu budú v prvom štvrťroku 2022 významne postihnuté pandémiou a bude potrebné pokryť ich straty a fixné náklady," skonštatoval rezort dopravy.


pôvodný súbor:_MST_ bubo travel agency_ 007.jpg
Neprehliadnite

O príspevok pre cestovný ruch bude možné opäť požiadať

Vzhľadom na stále trvajúcu pandémiu 18. novembra 2021 Európska komisia (EK) prijala zmenu tzv. Dočasného rámca pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v súčasnej situácii spôsobenej nákazou covid-19. Tým sa predĺžila možnosť poskytovať štátnu pomoc z 31. decembra 2021 do 30. júna 2022.

WA 37 Naí Dillí - Ľudia čakajú na svojich príbuzných a priateľov na medzinárodnom letisku v indickej metropole Naí Dillí v pondelok 15. novembra 2021. India začala od pondelka vpúšťať do krajiny zahraničných turistov prichádzajúcich pravidelnými komerčnými letmi, ktorí sú plne zaočkovaní proti koronavírusu. Ide o najnovšie uvoľnenie obmedzení v súvislosti s koronavírusom po tom, čo v krajine klesol počet prípadov nákazy a stúpol počet zaočkovaných, informovala agentúra AP. FOTO TASR/AP 

People
Neprehliadnite

Pandémia bude stáť svetový cestovný ruch v tomto roku dva bilióny dolárov

Novela zákona zároveň hovorí o možnosti použitia dotácie na prevádzkové náklady organizácií cestovného ruchu. Ustanoví sa prechodné obdobie na roky 2022 a 2023, v ktorom možno poskytnutú dotáciu zo štátneho rozpočtu použiť čiastočne v rozsahu do 15 percent aj na prevádzkové náklady, teda na výdavky súvisiace s činnosťou žiadateľa o dotáciu.

Prevádzkové náklady organizácií cestovného ruchu sú totiž financované z členských príspevkov ich členov, bez možnosti ich financovania z dotácie. Členovia organizácií cestovného ruchu však aktuálne evidujú rozsiahle výpadky príjmov, čo má vplyv aj na ich spôsobilosť uhrádzať členské príspevky.

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina) počas mimoriadnej schôdze NR SR k nárastu cien energií v stredu 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Cestovný ruch sa dočká ďalšej štátnej pomoci, prisľúbil minister Doležal