Spoločnosť Volvo postaví fabriku na Slovensku. Vznikne pri Košiciach a je to tretí závod, ktorý spoločnosť postaví v Európe. Na Slovensku sa budú vyrábať výlučne elektrické vozidlá. Hodnota investície je 1,2 miliardy eur.

„Závod bude blízko Košíc, kde budeme schopní využiť dobre rozvinutú dodávateľskú sieť,“ informovala spoločnosť Volvo. Na Slovensku tak bude mať svoj závod už piata automobilka.

Európa je pre nich najväčším trhom

Volvo chce do roku 2030 vyrábať iba elektrické vozidlá, nová fabrika na Slovensku je v súlade s týmto cieľom. Klimaticky neutrálnu výrobu chce spoločnosť dosiahnuť ešte skôr a to do roku 2025.

„Európa je pre nás najväčším trhom, preto rozširovanie práve tu je kľúčové pre náš rast a zmenu výroby na elektrické vozidlá. Som veľmi rád, že výrobu rozširujeme na Slovensko,“ poznamenal Jim Rowan, generálny riaditeľ Volvo Cars.

„Tešíme sa na privítanie nových členov do tímu Volvo Cars v Košiciach a globálnej rodiny Volvo Cars a taktiež na vytvorenie nových spoluprác a partnerstiev v regióne,” povedal Javier Varela, výrobný riaditeľ Volvo Cars.

„Bude to moderné pracovisko v najmodernejšom závode, ktorý sa zameriava na udržateľnosť a bezpečnosť,” dodal. Zatiaľ nie je jasné, ktoré modely konkrétne sa budú na Slovensku vyrábať. Investor o tom rozhodne v neskorších fázach prípravy novej fabriky. Predstavitelia spoločnosti Volvo ale vylúčili, že by sa na Slovensko presúvala výroba zo závodov, ktoré už existujú.

Tretia fabrika

V súčasnosti má Volvo v Európe dve fabriky – jedna je v Belgicku a druhá, samozrejme, vo Švédsku. „Zriadenie košického závodu znamená prvú novú produkčnú fabriku Volvo Cars v Európe za takmer šesťdesiat rokov.

Závod v Torslande bol otvorený v roku 1964, zatiaľ čo závod v Gente o rok neskôr. Spoločne dokážu výrobné závody vyprodukovať 600 000 vozidiel ročne,“ uvádza spoločnosť vo svojom stanovisku.

Výstavba závodu pri Košiciach sa začne v roku 2023 a výrobné linky by sa mali inštalovať počas roku 2024. Sériová výroba elektrických vozidiel by mala odštartovať v roku 2026. Závod pri Košiciach by mal ročne vyprodukovať 250-tisíc vozidiel.

Tisíce pracovných miest a štvrť miliardy eur

Nová fabrika vznikne v priemyselnom parku Valaliky a prácu si v ňom nájde tritisíc ľudí. Prvé pracovné miesta vzniknú počas roku 2025.

„Oceňujem, že sa spoločnosť Volvo Cars rozhodla postaviť nový závod na Slovensku. Nový závod je pre nás dôležitý, keďže sa zlepší sociálna a ekonomická situácia v regióne. Výroba čisto elektrických vozidiel navyše dáva Slovensku perspektívu, že automobilová výroba bude konkurencieschopná aj v ére znižovania ekologickej záťaže,“ poznamenal premiér Eduard Heger. Štát podporí príchod investície priamou štátnou pomocou vo výške zhruba štvrťmiliardy eur, celkovo ide o sumu 267 miliónov eur.

Práve investičná pomoc výrazne prispela k tomu, že automobilka si napokon vybrala Slovenskú republiku. „Z pohľadu lokality, Košice ponúkajú dobré logistické a transportné spojenie do zvyšku Európy a prístup k dobrej sieti dodávateľov. Stimuly ponúkané vládou Slovenskej republiky boli tiež kľúčovým faktorom pre rozhodnutie umiestniť závod do Košíc,“ vyplýva zo stanoviska spoločnosti.

„Som veľmi šťastný, že Slovensko vyhralo súboj o megainvestíciu. Bude to znamenať rozvoj regiónu východného Slovenska, vznikne mnoho priamych a nepriamych pracovných príležitostí,“ doplnil minister hospodárstva Richard Sulík. Prvý kontakt s predstaviteľmi automobilky mala R. Sulík v júni minulého roku, keď reagoval na správy o tom, že výrobca hľadá lokalitu pre vybudovanie ďalšieho závodu v Európe.

Podľa jeho slov je mimoriadne dôležité, že investor prichádza práve na východ krajiny. Veľká investícia podľa jeho slov zníži regionálne rozdiely.

Ďalšie dôležité správy

Schaeffler
Neprehliadnite

Najväčší zamestnávateľ na Slovensku je späť v sedle. Strojári zo Schaeffleru chcú najmä vývoj