Najväčší výrobný podnik na Slovensku sa vlani pre výpadky v dodávateľskom reťazci a krízu čipov tesne neprehupol s tržbami cez desať miliárd eur. Napriek tomu avizuje nové investície a v blízkej budúcnosti masívny nábor pre nové modely.

„Sme na dobrej ceste dosahovať dobré výsledky aj v nasledujúcich rokoch. Potrvá však mesiace, kým sa situácia upokojí a stabilizuje,“ pripúšťa Oliver Grünberg, predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť vo Volkswagene Slovakia.

Ako hodnotíte minulý rok?

Minulý rok bol mimoriadne poznačený nedostatkom polovodičov, čo enormne ovplyvnilo stabilitu dodávok dielov a nutnosť flexibilne reagovať vo výrobe. Dobrým znamením je, že udržateľné opatrenia a efektívne riadenie výroby fungujú a pomáhajú nám zvládať tieto náročné, turbulentné časy. Vlani sme dosiahli obrat 9,53 miliardy eur a zisk pred zdanením 264 miliónov eur. Piaty rok po sebe sme najväčším prispievateľom do verejných rozpočtov. Solídne výsledky sa nám podarilo udržať vďaka efektívnemu riadeniu výroby, zvyšovaniu efektivity a prísnej disciplíne v oblasti nákladov, ktoré sa stali prioritou.

Ste s výsledkami spokojný?

Som spokojný, že napriek mimoriadne náročným podmienkam sa nám podarilo zostať spoľahlivým a stabilným zamestnávateľom pre tisícky zamestnancov a významným partnerom krajiny. Správali sme sa všetci zodpovedne a za to patrí vďaka aj zamestnancom, ktorí sa podieľali na efektívnosti podniku a cez zlepšovacie návrhy aj na finančných ukazovateľoch. Takisto vďaka ich práci sme im mohli v tomto roku vyplatiť odmenu za hospodárske výsledky v porovnateľnej výške ako v minulosti.

Krízu čipov striedajú problémy s exportom. Ako to ovplyvňuje plány podniku?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa