V minulom roku spôsobila rakovina takmer 10 miliónov úmrtí. Naďalej ostáva príčinou smrti č. 1 medzi 80-rčnými, no veľa obetí je aj medzi mladšími ročníkmi. Experti tvrdia, že jedným z najlepších spôsobov ako znížiť úmrtnosť na zhubné ochorenie, je včasná detekcia. Ak sa rakovinu podarí odhaliť skôr, dáva to oveľa  väčšiu šancu na prežitie.

Uvedomujú si to aj britskí vedci. Tamojšia štátna zdravotná služba National Health Service (NHS) začala tento pondelok dosiaľ najväčšiu štúdiu krvného testovania na svete Galleri, ktoré má pomôcť odhaliť viac ako 50 typov rakoviny skôr, ako sa objavia prvé príznaky. Informovala o tom agentúra Reuters. Testy sú zamerané na odhaľovanie rakovinotvorných buniek z DNA v krvi pacienta.

Revolúcia v testovaní

Web eu.usatoday.com upozorňuje, že takýto krvný test môže spôsobiť revolúciu v spôsobe detekcie, diagnostiky a liečby rakoviny. Vývojármi inovatívnej technológie sú spoločnosti Grail a Illumina – tá sa problematike fragmentov DNA nediagnostikovaných rakovín v krvnom obehu venuje už siedmy rok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa