Vynechanie raňajok alebo cigareta po jedle vedia spôsobiť ťažkosti v našom trávení. Webová stránka zdravie.pluska.sk sa preto spýtala gastroenterológov Miloša Bubána a Radovana Juríčka, ktorým zlozvykom by sme sa mali vyhnúť.  

Tri hodiny pred spánkom 

Pravidelná konzumácia jedál podporuje zdravie. Žijeme však v rýchlej dobe, keď niekedy nie je čas na jedlo, a teda väčšinou sa stane, že ho vynecháme. Ženy podľa prieskumov tak robia s raňajkami, muži s obedom alebo večerou.  

Gastroenterológ Bubán tvrdí, že treba jesť nielen vtedy, keď je človek aktívny fyzicky, ale aj psychicky. Taktiež nie je dobré vynechávať jedlá počas dňa, pretože vášmu organizmu nepravidelne dodávate energiu. Pravidelným jedením v malých množstvách je zabezpečená stabilná hladina krvného cukru a predchádza sa veľkým pocitom hladu či prejedeniu, tvrdí webový portál.  

Veľkým problémom je jedlo pred spánkom. Podľa Bubána by sme nemali jesť tri hodiny pred spánkom. Práve pri tomto zlozvyku dochádza k zbytočnému priberaniu, ale môžeme si privodiť aj pálenie záhy.  

Káva sa neráta 

Človek bez tekutín dlho neprežije, preto je potrebné sa pravidelne starať o hydratáciu. Prijatie adekvátneho množstva tekutín pomáha regulovať pohyby čriev, predchádza zápche a v kombinácii so žalúdočnými kyselinami a enzýmami rozkladá potravu, tvrdí webová stránka. Nedostatok tekutín spôsobuje pomalé trávenie, zápchu alebo aj nadúvanie. Objaviť sa môžu aj žalúdočné vredy či reflux.  

Odborníci odporúčajú častejšie piť prírodné minerálne vody, ktoré priaznivo pôsobia na tráviaci systém. Bubán dodáva, že by sme nemali piť už pri pocite smädu a pravidelný príjem tekutín je tým najviac podstatným.  

Medzi normálny príjem tekutín podľa odborníkov nemôžeme rátať nápoje s vysokým obsahom cukru či kofeínu. Sladené a sýtené nápoje by sme mali vymeniť za prírodnú minerálnu vodu, ktorá dokáže byť pre telo aj iontovým nápojom a tak doplniť príjem stratených minerálnych látok. 

Cigareta s trávením nepomôže 

Niektorí fajčiari si najskôr vychutnajú jedlo a potom cigaretu. Podľa odborníkov je to však mimoriadne nebezpečné, keďže cigarety má vtedy rovnaký účinok ako desať cigariet po sebe a negatívne vplýva na metabolický systém.

Doktor Juríček pre webový portál dodáva, že fajčenie a alkohol v kombinácii s ťažkou slovenskou kuchyňou sú najčastejšími spúšťačmi pankreatitídy, ale zároveň aj rakoviny pankreasu.