Washington zvyšuje tlak na Peking, aby zakročil proti nelegálnym dodávkam surovín používaných na výrobu syntetickej drogy fentanyl. Varuje, že smrteľná vlna z predávkovania, ktorá úraduje v USA, by sa mohla čoskoro rozšíriť do Európy a Ázie. Rahul Gupta, zodpovedný za drogovú problematiku v Bielom domu, pre Financial Times povedal, že je len otázkou času, kedy zločinecké kartely v Číne a Mexiku rozšíria svoj vysoko ziskový obchod s drogou, ktorá je 50-krát silnejšia ako heroín.

Povedal, že nezákonná výroba lacných a ľahko prenosných syntetických drog, ako sú fentanyl a metamfetamín, transformuje trh s drogami a predstavuje riziko pre globálnu bezpečnosť. Len koordinovaná medzinárodná aktivita zahŕňajúca Čínu, ktorá je hlavným zdrojom chemických prekurzorov používaných na výrobu syntetických drog, by mohla rozbiť zločinecké kartely, dodal.

„Svet môžete rozdeliť do troch kategórií,“ povedal R. Gupta, ktorý je prvým lekárom, ktorý zastáva post riaditeľa Úradu pre národnú politiku kontroly drog. „Po prvé, máte problém s fentanylom alebo pervitínom a viete to. Po druhé, máte problém s fentanylom alebo pervitínom a neviete o tom . . . A po tretie, veľmi skoro sa blíži k brehu blízko vás.“

Čína zaviedla kontroly dvoch chemických prekurzorov fentanylu – známych ako NPP a 4ANPP – v roku 2018 po dialógu medzi americkým Úradom pre kontrolu drog a čínskymi vládnymi úradníkmi. Úsilie Washingtonu o zapojenie Pekingu však brzdí diplomatické napätie medzi oboma krajinami. V auguste Čína prerušila spoluprácu s USA v boji proti narkotikám po návšteve bývalej predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane.

Najvyššia priorita

R. Gupta povedal, že riešenie fentanylovej krízy je jednou z „najvyšších priorít“ ministra zahraničia Antonyho Blinkena, ktorý by mal budúci mesiac odcestovať do Pekingu na rokovania s vysokými čínskymi predstaviteľmi. Povedal, že USA využijú aj marcové zasadnutie Komisie OSN pre narkotické drogy vo Viedni, aby tlačili na Čínu, aby ďalej sprísnila pravidlá pre prepravu týchto surovín. „Sú to kriminálne živly v [Čínskej ľudovej republike], ktoré sú zapojené do výroby a prepravy chemických prekurzorov,“ povedal R. Gupta.

„A my povieme ČĽR, že toto je príležitosť ukázať svoje globálne vedúce postavenie v tejto otázke.“ Podľa neho je potrebné správne označovanie na sledovanie chemického nákladu a monitorovanie lodnej dopravy, aby sa zabezpečilo, že sa počas plavby na mori neodklonia nezákonným spôsobom.

Za 12 mesiacov do augusta 2022 zomrelo v USA na predávkovanie viac ako 107-tisíc ľudí, čo sa rovná jednému úmrtiu každých päť minút. Väčšina týchto úmrtí súvisela s fentanylom a metamfetamínom. Administratíva prezidenta Joea Bidena rozširuje prístup k liečbe opiátmi, aby sa vyrovnala s rekordným počtom úmrtí z predávkovania, a oslovuje medzinárodných partnerov, aby sa vysporiadali s medzinárodným dodávateľským reťazcom.

Niektorí americkí protidrogoví aktivisti sa domnievajú, že Peking úmyselne umožňuje zločincom vyvážať prekurzorové chemikálie do mexických drogových kartelov, aby ešte viac podporil „krízu predávkovania“ v USA a destabilizoval konkurenta.

Tretia ópiová vojna

„Toto je tretia ópiová vojna,“ povedal Jim Rauh, zakladateľ Families Against Fentanyl, v odkaze na dve vojny, ktoré viedla Čína, aby zabránila obchodovaniu s ópiom britskými obchodníkmi počas 19. storočia. „Čína im urobila to isté a teraz sa cítia oprávnení, keď to urobili. . . Toto je zástupná vojna a bez vystrelenia guliek strácame viac ľudí, ako sme kedy stratili vo vojnách.“

R. Gupta uviedol, že neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že Peking používa nelegálne drogy ako nástroj na destabilizáciu USA. Washington však chce brať čínske úrady na zodpovednosť za nezákonné činy súkromných zločincov v ich krajine, povedal.

Obavy z celosvetového rozšírenia syntetických drog rastú. Minulý mesiac Europol varoval, že mexické drogové kartely sú v Európe čoraz aktívnejšie, vrátane pašovania veľkého množstva pervitínu do bloku. Objavenie zariadení na výrobu fentanylu v Európe vyvolalo obavy z „rozvoja trhu s fentanylom v EÚ“, uvádza správa Europolu.

Ďalšie dôležité správy

Drogy
Neprehliadnite

Polícia rozložila európsky kokaínový superkartel. Zhabala približne 30 ton drog