Viac ako stovka policajných agentov vtrhla ešte v roku 2019 na jednu z lodí spoločnosti MSC Mediterranean Shipping, momentálne najväčšieho lodného prepravcu na svete. Dejiskom zásahu bolo plavidlo Gayane, ktoré kotvilo v prístave Philadelphia.

Hlboko v podpalubí, v nádobách zvrchu naplnených vínom a orechmi, polícia objavila takmer 20 ton kokaínu v hodnote miliardy dolárov. Následné vyšetrovanie ukázalo, že viac ako tretina posádky – všetko zamestnanci MSC – pomáhala v noci preložiť obrovské množstvo kokaínu z motorových člnov na palubu lode Gayane. Išlo o dovtedy najväčší drogový záťah v americkej histórii.

Zločin bol taký veľký, že úrady sa výnimočne rozhodli zabaviť nielen kokaín, ale aj celú loď v hodnote viac ako 100 miliónov dolárov. Kokaínový kartel sa infiltroval na palubu lode patriacej spoločnosti, ktorá dnes vykrýva takmer 20 percent celosvetovej prepravy námorných kontajnerov.

Prípad aktuálne pripomenula agentúra Bloomberg v článku o drogovom obchode medzi Latinskou Amerikou a Európou. MSC následne agentúru obvinila, že len preháňa staré správy, ktoré sú verejne známe.

Polícia už dávno pred obsadením Gayane monitorovala plavidlá a posádky MSC, uvádza Bloomberg. Agentúra popísala, akým spôsobom sa drogy prepravovali. Pomocou indícií zozbieraných v Amerike a vo východnej Európe sa orgánom činným v trestnom konaní podarilo identifikovať mocný balkánsky kartel, ktorý nezákonné zásielky riadil. Úrady v USA a Európe dospeli k záveru, že syndikát, ktorý kontroluje viac ako polovicu kokaínu prúdiaceho do Európy, nasadil v priebehu posledného desaťročia svojich ľudí medzi posádky MSC.

MSC ako obeť?

„Určite sme v tom všetkom nevideli MSC ako obeť,“ hovorí bývalý americký prokurátor William McSwain. Colní úradníci nariadili, aby spoločnosť zaplatila pokuty prevyšujúce 700 miliónov dolárov. Prokurátori z americkej Pensylvánie medzitým pripravujú občianskoprávny prípad, v ktorom tvrdia, že MSC ako prevádzkovateľ lode Gayane nesie zodpovednosť za obchodovanie s drogami a musí prísť o plavidlo alebo podstatnú časť jeho hodnoty. Hoci MSC pripúšťa, že sa na palube jej lode našlo rekordné množstvo kokaínu, spochybňuje kľúčové aspekty policajného vyšetrovania a tvrdí, že sa stala obeťou obchodníkov s narkotikami a že zo strany niektorých pracovníkov MSC šlo o sprisahanie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa