Na Ukrajinu smerujú ďalšie dodávky protilietadlových a protitankových rakiet, ako aj zásielka tureckých dronov, uviedol v stredu ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov. Vojenskú techniku sľúbilo Ukrajine medzičasom aj Španielsko. 

Dostanú Javeliny aj Stingre

„Dostávame čoraz viac pomoci. Počet krajín, ktoré túto pomoc poskytujú, rastie. Pridávajú sa aj tí, ktorí to považovali za nemožné," napísal Reznikov na Facebooku. „Príde viac (amerických striel typu) Javelin a Stinger," dodal. „Chcem vám oznámiť, že Španielsko dodá ukrajinskému odboju útočnú vojenskú techniku," povedal španielsky premiér Pedro Sánchez.

Nákup zbraní financuje EÚ prvýkrát

Fínska vláda v pondelok oznámila, že v pošle Ukrajine 1 500 raketometov, 2 500 útočných pušiek, 150-tisíc kusov munície a 70-tisíc potravinových vojenských balíkov.Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová taktiež v pondelok upozornila, že vôbec prvýkrát vo svojej histórii bude EÚ financovať nákup a dodávku zbraní a ďalšieho obranného vybavenia pre krajinu, ktorá sa ocitla pod ozbrojeným útokom.

Spojené štáty poskytli Ukrajine dodávky zbraní vlani na jeseň i v decembri a uplynulý piatok americký prezident Joe Biden nariadil rezortu zahraničných vecí uvoľniť zo zásob USA ďalšie zbrane v hodnote 350 miliónov dolárov.

Rozsiahlu vojenskú inváziu na Ukrajinu spustil ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok 24. februára v skorých ranných hodinách.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: O mestá prebiehajú tvrdé boje. Ropa rastie nad 110 dolárov