Miliardár Elon Musk tvrdí, že sociálnej sieti twitter, ktorú nedávno kúpil, vráti slobodu slova. Najskôr však zablokoval účty niekoľkým prominentným novinárom pokrývajúcim spravodajstvo s tým, že ohrozujú jeho rodinu.

Medzi nimi boli zástupcovia médií ako Washington Post, New York Times, Mashable či CNN. Napríklad športovému a politickému komentátorovi CNN Keithovi Olbermannovi vyčíta, že v rámci sledovania Muskovho súkromného života zverejnili jeho polohu, čo Musk nazval „súradnicami atentátu“. E. Musk na svojom účte novinárom odkázal, že dostali „sedemdňovú suspendáciu za doxxing, a že nejaký čas mimo Twitteru je dobrý pre dušu".

Aj to sa však zakrátko zmenilo. E. Musk spustil prieskum a nechal ľudí hlasovať, či chcú, aby ponechal zákaz v platnosti na sedem dní alebo to má okamžite zrušiť. Po takmer 3,7 milióna hlasov používatelia rozhodli 58,7 percentami za zrušenie zákazu k 41,3 percenta. V tweete krátko potom miliardár potvrdil, že zruší zákazy a niekoľko z dotknutých používateľov sa vrátilo na platformu.

Ovplyvňovanie verejnej mienky

E. Musk trom novinárom poskytol prístup k internej komunikácii zamestnancov Twitteru z čias, keď firmu ešte nevlastnil. Jeho dôvodom bolo ukázať svetu, že dochádzalo k manipuláciám s obsahom v prospech demokratov, z ktorých vzišiel víťaz amerických prezidentských volieb Joe Biden.

Kľúčoví zamestnanci sociálnej siete vtedy totiž riešili, ako zablokovať účet Donalda Trumpa alebo šírenie správy denníka New York Post o kontroverznom podnikaní Bidenovho syna Huntera.

Série okomentovaných dokumentov zdieľa na twitteri novinár na voľnej nohe Matt Taibbi. Rozsiahly reťazec príspevkov dostal názov „The Twitter Files“. Vyplynulo z neho, že zamestnanci Twitteru inklinujú skôr k demokratickej ako republikánskej strane.

Je to jasný dôkaz narušenia slobody slova a prístupu k informáciám, vyjadrovali sa kritici procesu sťahovania obsahu zo sociálnej siete. „Dokumenty ukazujú na systémové porušovanie prvého dodatku ústavy,“ povedal moderátor stanice Fox News Tucker Carlson. Zástancovia bývalého vedenia Twitteru však opisujú situáciu tak, že uniknuté dokumenty len zobrazujú niekoľkých riadiacich zamestnancov debatujúcich o tom, ako si poradiť so šírením nepotvrdenej správy.

Blokovanie bola chyba

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa