Popularita sociálnej siete Telegram by mala zahnať všetky pochybnosti, že Twitter zanikne, píše agentúra Bloomberg.

Sociálna sieť, ktorú prevádzkuje miliardár podporujúci slobodu prejavu pri obmedzenom rozpočte a ktorá sa teší obľube politikov s miliónmi sledovateľov.

Presne toto je smer, ktorým miliardár Elon Musk vedie Twitter, no rovnako funguje aj Telegram. Táto „appka“ je domovom pre 700 miliónov aktívnych používateľov a svojou veľkosťou je dvakrát väčšia než Muskova mikroblogovacia sieť. Aj napriek tomu má ešte menej zamestnancov než Twitter.

Znie to povedome?

Musk chce zo svojej platformy spraviť raj, v ktorom neplatia žiadne pravidlá. Nedávno napríklad zrušil pravidlá týkajúce sa šírenia dezinformácií o covide-19 a obnovil mnoho zablokovaných účtov.

Telegram však ponúka oveľa realistickejší model fungovania. Nepretržitý rast tejto platformy naznačuje, že Twitteru by sa v budúcnosti mohlo dariť aj napriek odlevu celebrít či peňazí z reklamy.

Raj bez pravidiel

Telegram založil spolu so svojím bratom Pavel Durov, liberálny miliardár ruského pôvodu, ktorého silné presvedčenie v oblasti slobody prejavu sa odrazilo aj na skromnom počte pravidiel regulujúcich túto aplikáciu. Zatiaľ čo Telegram ich má len tri, Twitter ich má stále 16.

Muskove nedávne kroky však naznačujú, že sa ich pokúsi skresať na rovnaký počet. Rovnako ako Telegram tým príde o peniaze z reklamy a známe mená.

Aj napriek jej ohromnej veľkosti túto ruskú platformu používa iba hŕstka hercov z Bollywoodu či politických lídrov vrátane brazílskeho prezidenta Jaira Bolsanara, ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského či bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Dôvod nikoho neprekvapí, konštatuje Bloomberg. Lídri vlád, celebrity či veľké značky nemajú radi spoločnosť extrémistov, ktorým sa v rámci Telegramu podarilo vybudovať pomerne prosperujúcu komunitu. Darí sa tu aj pornokanálom či kryptokanálom presadzujúcim „pump-and-dump“ schémy.

Bude to stále Twitter?

Svet obsahu je sivou zónou a absencia pravidiel niekedy nie je zlá vec. Telegramu sa podarilo vyhnúť sa v Rusku zákazu, pretože dezinformácie vôbec nerieši, čo v praxi znamená, že nezakročil ani proti ruskej propagande týkajúcej sa vojny na Ukrajine. Vďaka tomu majú k platforme stále prístup aj bežní ruskí občania, ktorí tu popri dezinformáciách nájdu aj pravdu o tom, čo sa na Ukrajine naozaj deje.

Menej pravidiel Muska navyše vyjde lacnejšie, keďže nebude potrebovať tisíce moderátorov obsahu, ktorí by dohliadali na ich presadzovanie. Zatiaľ čo Facebook ich má zhruba 15-tisíc, Telegram si vystačí len s niekoľkými stovkami.

Musk nedávno prepustil 80 percent zamestnancov Twitteru, pričom väčšina z nich mala na starosti práve presadzovanie pravidiel. Ide o jasný dôkaz toho, že platforma sa pod jeho vedením uberá tým istým smerom ako Telegram.

Popularita tejto ruskej siete vyvracia domnienky, že Twitter v budúcnosti zanikne. Celebrity, ktoré poukazujú no čoraz toxickejšie prostredie tejto platformy pod vedením Muska, budú síce svoje účty rušiť aj naďalej, no nájdu sa mnohé, ktoré ostanú a zmieria sa s tým, že sa ocitli v spoločnosti antivaxerov či popieračov holokaustu.

Ak Twitter príde o príjmy z reklamy, Musk by pravdepodobne na financovanie platformy mohol využiť osemdolárový poplatok za overenie účtov, príjmy zo zvyšných reklám či svoj podiel v spoločnosti Tesla. Rozpočtu tejto mikroblogovacej siete by mohlo pomôcť aj ďalšie prepúšťanie.

Telegram však dokazuje, že sociálne siete si ľudí dokážu udržať aj napriek úbytku peňazí, pravidiel či reklám. To isté čaká aj Twitter, no nebude to pekný pohľad, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

Elon Musk dostal od OSN správu, aby spoločnosť Twitter dodržiavala ľudské práva. Reaguje tak na veľké prepúšťanie spoločnosti.
Neprehliadnite

Twitteru pod vedením miliardára Muska veštia zánik. Dôvodom je nekompetentnosť majiteľa