Európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton pri videorozhovore s miliardárom Elonom Muskom varoval, že EÚ zakáže Twitter, ak nebude dodržiavať prísne pravidlá o moderovaní obsahu. Uviedol to list Financial Times s odvolaním sa na zdroje oboznámené s rozhovorom. V EÚ sa tak podľa agentúr zrejme schyľuje k regulačnej bitke o budúcnosť tejto sociálnej siete.

Varovanie pre Muska

Breton povedal Muskovi, že musí dodržiavať zoznam pravidiel, vrátane toho, že nesmie voliť „svojvoľný“ prístup k obnovovaniu účtov zakázaných užívateľov, musí „agresívne“ stíhať dezinformácie a súhlasiť s „rozsiahlym nezávislým auditom“ platformy. Ak nebude plniť tieto pravidlá, hrozí, že sociálna sieť bude porušovať nový zákon o digitálnych službách. Ten stanovuje globálne štandardy toho, aké veľké technologické spoločnosti musia dohliadať na obsah internetu. Breton zdôraznil, že v prípade porušenia zákona bude Twitter čeliť zákazu v Európe alebo pokute až do výšky šiestich percent globálneho obratu.

Musk podľa zdrojov niekoľkokrát povedal, že nový zákon EÚ je „veľmi rozumný“. Dodal, že ho čítal a myslí si, že by sa mal uplatňovať všade vo svete.

Zmeny po Muskovom prevzatí platformy

Musk o sebe tvrdí, že je zástancom absolútnej slobody prejavu. Varovanie EÚ je zrejme reakciou na jeho prístup k moderovaniu obsahu, keď oznámil, že na platforme povolí všetky prejavy, ak budú legálne. Už skôr Musk povedal, že bude dodržiavať všetky príslušné zákony.

Medzi požiadavkami EÚ je, aby Musk poskytol jasné pravidlá o tom, ktorým užívateľom hrozí zákaz. Musk nedávno nechal na Twitteri obnoviť účty niektorých známych osobností, ktoré majú zákaz na facebooku a instagrame.

EÚ tiež požaduje, aby sa Twitter zaviazal k auditu, ktorý vykoná do leta budúceho roka, keď musí odovzdať informácie, ako je počet aktívnych užívateľov a zakázaných účtov.

Ďalšie dôležité správy

Elon Musk dostal od OSN správu, aby spoločnosť Twitter dodržiavala ľudské práva. Reaguje tak na veľké prepúšťanie spoločnosti.
Neprehliadnite

Twitteru pod vedením miliardára Muska veštia zánik. Dôvodom je nekompetentnosť majiteľa