Český spotrebiteľský magazín dTest dal preskúmať kvalitu 11 porciovaných bylinkových čajov a jedného sypaného čaju. Produkty podrobil testu na obsah škodlivých látok: pyrolizidínových a tropanových alkaloidov, plesní, mykotoxínov, pesticídov a ďalších kontaminantov, ako sú nikotín, antrachinón a dusičnany.

Do laboratória poslal aj výrobky poľskej spoločnosti Mokate, ktorá čelila minulý rok v Česku veľkému škandálu. Veterinári našli v jej čajoch Loyd Herbal Tea Mäta s brusnicou a bylinkami a Babička Ruženka Sedmero bylín s echinaceou halucinogénne látky atropín a skopolamín, ktoré pochádzajú z jedovatých rastlín. Škandál mal za následok zvolávanie tisícok kusov čajov z obchodov.

„Výrobca Mokate sa evidentne poučil z minulých chýb, pretože z hľadiska tropanových alkaloidov boli jeho čaje v našich testoch v poriadku,“ skonštatovala Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.

To sa, žiaľ, nedá povedať o ďalšom čaji Babička Ruženka Sedmero bylín (bez echinacey). Laboratórium v ňom nameralo päť druhov pesticídov a nadmerné množstvo látok, ktorými sa rastliny bránia najmä pred bylinožravcami. Ide o takzvané pyrolizidínové alkaloidy (PA). Veľké dávky alkaloidov môžu viesť k akútnemu zlyhaniu pečene, napriek tomu pre ne nie je stanovený žiadny zákonný limit.

Smrdia pesticídmi: V teste čajov vybuchla tretina výrobkov

Zdroj: bika.cz

Nemecké úrady pre kontrolu potravín zvyknú sťahovať z trhu čaje, z ktorých by dospelý človek mohol reálne prijať šesť mikrogramov PA za deň. DTest našiel v jednom nálevovom vrecúšku Babičkinho čaju viac ako dvojnásobok tejto dávky (13,4 mikrogramu PA).

Prípad pre veterinárov

Test na halucinogénne látky napokon odhalil prepadák z radov privátnych značiek. Je ním bylinkový čaj vyrábaný pre reťazec Tesco. „Spotrebiteľom odporúčame vyhnúť sa čaju Tesco Mix of Herbs, v ktorom laboratórium zistilo množstvo atropínu 190 mikrogramov na kilogram a skopolamínu 98 mikrogramov na kilogram. Kvôli tomuto prehrešku sme podali podnet Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcii,“ uviedla H. Hoffmannová.

Smrdia pesticídmi: V teste čajov vybuchla tretina výrobkov

Zdroj: dTest

Halucinogénne látky pritom nie sú jediným problémom čaju Tesco Mix of Herbs. Výrobok pohorel aj na obsahu pesticídov, ktorých bolo v čaji viac, ako povoľujú predpisy. Chemické prípravky používané proti škodcom pri pestovaní rastlín pritom môžu toxicky pôsobiť na vývoj nervovej sústavy.

Agrochemický koktejl si vypijete aj v čaji Valdemar Grešík Sedmokvietok, laboratórium v ňom napočítalo až 8 druhov pesticídov. Jedným z nich je aj chemická látka DDT, ktorá bola zakázaná v roku 1974, no ešte stále pretrváva v životnom prostredí. Tento pesticíd prenikol aj do produktov značiek Loyd a Jančův čaj. Namerané množstvá sa však pohybovali pod predpísaným limitom.

Smrdia pesticídmi: V teste čajov vybuchla tretina výrobkov

Zdroj: dtest; gresik.cz

Trpká príchuť detských čajov

Je zarážajúce, že na zvyšky pesticídov si nedávajú pozor ani výrobcovia čajov pre malé deti. Nepovolené množstvo chemikálií zabalil do nálevových vrecúšok čaju Zdravínek pre deti Dr. Popov. Laboratórium v ňom nameralo celkovo sedem rôznych zvyškov pesticídov.

Kontaminovanú zmes našiel dTest aj pod značkou Apotheke, v produkte Detský bylinný čaj na bežné pitie sa nachádzali zvyšky z päť druhov chemických prípravkov.

„Zarazilo nás, koľko zvyškových pesticídov obsahujú čaje určené pre deti,“ poznamenala H. Hoffmannová. Najhoršie dopadol produkt firmy Oxalis Naše byliny Detský čaj, v ktorom nameralo laboratórium koktejl 12 rôznych pesticídov.

Smrdia pesticídmi: V teste čajov vybuchla tretina výrobkov

Zdroj: vivantis.sk; dTest; promaminky.cz

Čajoví šampióni

Veľmi dobrú a dobrú známku si z testu odniesli iba štyri čaje: Herbal Infusion Alps Breeze, Teekanne Mountain Herbs, Sonnentor Děkuji Bylinný čaj a Jančův čaj Bylinná zmes, ktoré boli z pohľadu zisťovaných nežiaducich látok v poriadku.

Smrdia pesticídmi: V teste čajov vybuchla tretina výrobkov

Zdroj: itesco.sk; bio-natural.cz; dTest; teekanne.sk