Severná Kórea používa ukradnuté kryptomeny na financovanie rozvoja nových rakiet a svojho jadrového programu. Tvrdí to správa odborníkov OSN, na ktorú dnes upozornil server BBC News. KĽDR sa snaží obchádzať sankcie, ktoré voči nej OSN zaviedla, a zháňa vojenské technológie a materiály v zahraničí. Od začiatku roka Pchjongjang vykonal už sedem testov balistických rakiet.

Zdroj financovania zbrojných programov

Experti OSN tvrdia, že výnosy z krádeží kryptomien sú významným zdrojom financovania severokórejských zbrojných programov. Podľa správy, ktorú dostali členovia Bezpečnostnej rady OSN, Severná Kórea v roku 2020 a v prvej polovici roku 2021 získala z podvodov a krádeží virtuálnych peňazí 50 miliónov dolárov.

Odhady špecializovanej spoločnosti Chainalysis sú ale podstatne vyššie. Podľa nich sa podarilo severokórejským hackerom vlani ukoristiť až 400 miliónov dolárov.

Severná Kórea podľa správy expertov OSN testuje nové vojenské technológie, a to vrátane hypersonickej hlavice. Krajina sa snaží získať vojenské technológie a materiály v zahraničí, vďaka čomu môže pokračovať v rozvoji svojich zbraní.

Humanitárna situácia sa zhoršila

Experti OSN sa tiež domnievajú, že humanitárna situácia sa v KĽDR aj v minulom roku zhoršila. Podiel na tom podľa nich má uzavretie hraníc s Čínou, k čomu úrady pristúpili kvôli obavám zo šírenia choroby covid-19. Napríklad nezákonný dovoz ropných produktov sa vlani síce zvýšil, zostal však na relatívne nízkych hodnotách.

OSN Severnej Kórei testovanie balistických rakiet zakázala, KĽDR ale od začiatku roka uskutočnila už sedem takých testov. Podľa odborníkov sa tak Pchjongjang snaží tlačiť na zahraničné krajiny, aby mu poskytli ekonomickú pomoc.

Ďalšie dôležité správy

JB 11 Soul - Ľudia sledujú na TV obrazovke správy ohľadne KĽDR, ktorá odpálila ďalšiu neidentifikovanú strelu, na železničnej stanici v Soule 19. októbra 2021. Severná Kórea v utorok ráno odpálila do Japonského mora ďalšiu neidentifikovanú strelu. Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa na generálny štáb juhokórejskej armády, ktorý nešpecifikoval, o akú strelu šlo a aký mala dolet. FOTO TASR/AP

People watch a TV screen showing a news program reporting about North Korea's missile launch
Neprehliadnite

Severná Kórea zrejme odpálila balistickú strelu, tvrdí Soul