Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu skritizovalo Radu OSN pre ľudské práva za to, že prijíma „svojvoľné západné štandardy", ktorými útočí na stav ľudských práv v krajine. Informovala o tom v sobotu agentúra Yonhap.

Javisko pre podriaďovanie nezávislých rozvojových krajín

Podľa ministerstva sa rada pri prijímaní rezolúcií o ľudských právach „zameriava na konkrétne krajiny", čo je v rozpore s jej účelom riešiť ľudskoprávne otázky spravodlivo a rovnako pre všetky krajiny.

 „Rada OSN pre ľudské práva sa stala javiskom pre podriaďovanie nezávislých rozvojových krajín pod svojvoľnými západnými štandardmi," uviedlo ministerstvo vo svojom vyhlásení.

Južná Kórea sa na rezolúcii nepodieľala

Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že osobitní spravodajcovia pre situáciu v oblasti ľudských práv v Severnej Kórei pochádzajú z krajín, ktoré nedodržiavajú západné hodnoty a normy v oblasti ľudských práv, a sú vyberaní bez predchádzajúcej diskusie medzi členskými štátmi OSN.

Južná Kórea sa na prijatí spomínanej rezolúcie nezúčastnila už tretí rok po sebe, čo sa považuje za jej zjavnú snahu neznepriateliť si svojho severného suseda a oživiť náladu na dialóg medzi Pchjongjangom a Soulom.

Kim Čong-un
Neprehliadnite

Severokórejský vodca Kim Čong-un je ochotný obnoviť tzv. horúce linky s Južnou Kóreou