Severná Kórea sa ponáhľa s výrobou dostatočného množstva sladkostí, ktoré chce rozdávať deťom pri príležitosti januárových narodenín vodcu Kim Čong-una.

Radio Free Asia (RFA) s odvolaním sa na dva nemenované severokórejské zdroje uviedla, že za suroviny na výrobu cukroviniek musia v rôznej forme zaplatiť miestni obyvatelia, napísal spravodajský server Business Insider.

Daň na každú domácnosť

​V niektorých oblastiach zaviedli úradníci daň na každú domácnosť, aby mohli miestne úrady nakúpiť suroviny na výrobu sladkostí, ako je múka a cukor. Na iných miestach musela každá rodina darovať jedno vajce, čo vyústilo do nedostatku vajec na trhoviskách.

Severokórejčania nie sú nadšení

A Severokórejčania nemajú žiadnu radosť, že musia siahnuť do vrecka kvôli niečomu, čo majú ich deti dostať „zadarmo", povedal jeden z nemenovaných zdrojov stanici RFA. Každá severokórejská provincia je zodpovedná za výrobu a distribúciu sladkostí.

Tradícia „narodeninového pečiva" siaha do obdobia zakladateľa Kim Ir-sena, dedka terajšieho vodcu, ktorý zomrel v roku 1994.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) poslala do Severnej Kórey (KĽDR) z čínskeho prístavu Ta-lien zdravotnícky materiál na podporu boja s koronavírusom
Neprehliadnite

KĽDR tvrdí, že na jej území sa nevyskytol prípad Covidu-19, WHO posiela zdravotnícke pomôcky

Krajina čelí potravinovej kríze

Deti dostávajú pečivo 15. apríla na výročie Kim Ir-senovho narodenia a tiež 16. februára na výročie narodenia jeho syna Kim Čong-ila, ktorý zomrel v roku 2011. Narodeniny Kim Čong-una pripadajú na 8. januára, aj keď panujú spory o to, v ktorom roku sa narodil.

Tento rok v apríli niektoré rodiny začali predávať sladkosti, ktoré dostali ako darček k výročiu Kim Ir-senovho narodenia, napísal server Daily NK. Krajina čelí zničujúcej potravinovej kríze; dokonca aj vodca Kim Čong-un pripustil, že situácia s potravinami je v krajine „napätá".

Kim Čong-un
Neprehliadnite

Severokórejský vodca Kim Čong-un je ochotný obnoviť tzv. horúce linky s Južnou Kóreou