Severná Kórea v stredu pravdepodobne odpálila do Japonského mora balistickú strelu. Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa na Zbor náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády.

Podľa JCS bola strela vypálená z územia Severnej Kórey smerom na východ okolo 08.10 h miestneho času (o 00.10 h SEČ). Bližšie podrobnosti o odpálenej strele zatiaľ zisťujú tajné služby Južnej Kórey a USA.

Japonský premiér Fumio Kišida takisto uviedol, že šlo o „možné odpálenie balistickej strely", píše agentúra AFP. Vo svojom vyhlásení označil za „veľmi nešťastné, že Severná Kórea od minulého roka pokračuje v odpaľovaní rakiet."

KK20 - Na nedatovanej snímke, ktorú vydala 4. decembra 2019 severokórejská vláda, severokórejský líder Kim Čong-un (uprostred) počas návštevy na posvätnej hore Pektu. Nezávislí novinári nedostali prístup na pokrytie udalosti, ktorú vydala severokórejská vláda. Je to už jeho druhá návšteva posvätnej hory za posledné dva mesiace. FOTO TASR/AP
This undated photo provided on Wednesday, Dec. 4, 2019, by the North Korean government shows North Korean leader Kim Jong Un, center, visits Mount Paektu are
Neprehliadnite

Severná Kórea sa pokúša utajiť pred svetom verejné popravy, tvrdí ľudskoprávna organizácia

Prekvapujúci príhovor

AFP pripomenula, že severokórejský vodca Kim Čong-un vo svojom novoročnom príhovore prekvapujúco nespomenul tradičných hlavných protivníkov svojej krajiny, teda USA a Južnú Kóreu, ani sa priamo nezaoberal zahraničnou politikou.

Povedal však, že z dôvodu „čoraz nestabilnejšej" situácie vo vojenskej oblasti na Kórejskom polostrove a vo svete bude Pchjongjang pokračovať v „posilňovaní kapacít národnej obrany".

Raketový test

Ak sa potvrdí, že Pchjongjang vypustil balistickú strelu, išlo by o prvý takýto štart v tomto roku. Severná Kórea uskutočnila svoj posledný raketový test v októbri 2021, keď odpálila z ponorky balistickú strelu SLBM (submarine-launched ballistic missile).

EBE 13 Pchjongjang - Na snímke severokórejský líder Kim Čong-un počas prejavu pri príležitosti otvorenia prehliadky obranného rozvoja v Pchjongjangu 11. októbra 2021. FOTO TASR/AP


In this photo provided by the North Korean government, North Korean leader Kim Jong Un speaks during an exhibition of weapons systems in Pyongyang, North Korea, Monday, Oct. 11, 2021. Kim reviewed the rare exhibition and vowed to build an “invincible” military, as he accused the United States of creating regional
Neprehliadnite

Severná Kórea vyčíta OSN, že prijímaním západných noriem útočí na stav ľudských práv v krajine