Nemecká vnútroštátna tajná služba varovala, že úroveň možných špionážnych a sabotážnych aktivít voči Nemecku je v súčasnosti prinajmenšom taká vysoká, ako bola počas obdobia studenej vojny. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a DPA.

Zvýšené riziko špionážnych aktivít 

„Dnes hodnotíme, že úroveň špionáže (činnosť) proti Nemecku je prinajmenšom na taká, ako bola počas studenej vojny - ak nie značne vyššia," povedal šéf Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Thomas Haldenwang v Berlíne.

Zároveň vyjadril predpoklad, že „vo svete otvorených ozbrojených konfliktov a drastických sankcií" bude pravdepodobnosť páchania špionážnych a sabotážnych aktivít a nelegálneho ovplyvňovania naďalej narastať.

Haldenwang tiež varoval pred zvýšeným rizikom sabotáže na pozadí vojny na Ukrajine. Agentúra AP v tejto súvislosti pripomína, že Nemecko v posledných rokoch odhalilo viacero ruských špiónov, ktorí na jeho území pôsobili.

„Rusofóbia" západných krajín

„Hrozba pre našu bezpečnosť vzhľadom na vojnu v Európe je skutočná," povedala ministerka vnútra Nancy Faeserová. Týka sa to podľa nej špionážnych aktivít, ako aj kybernetických útokov, či "ovplyvňovania zo strany cudzích mocností, ktoré majú formou propagandy, lží a cielených dezinformácií destabilizovať našu demokraciu".

Faeserová priblížila, že počas koronavírusovej pandémie šírili dezinformácie v Nemecku najmä Rusko a Čína. Poznamenala tiež, že od začatia vojenskej ofenzívy na Ukrajine sa ruský prezident Vladimir Putin usiluje posilniť naratív o údajnej „rusofóbii" západných krajín, čím chce okrem iného ovplyvňovať aj Rusov žijúcich v Nemecku.

Ďalšie dôležité správy