Stredoamerický Salvador pripravuje emisiu „bitcoinových“ dlhopisov v hodnote jednej miliardy dolárov. Mala by sa uskutočniť medzi 15. marcom a 20. tohto roku. V utorok o tom informoval minister financií Alejandro Zelaya. Tieto dlhopisy budú s kupónom, teda výnosom, vo výške 6,5 percenta.

Celá emisia sa uskutoční pomocou platformy Liquid. Ide o službu, ktorá umožňuje obchodovanie s bitcoinom. Použitie tejto platformy umožňuje zapojiť sa do nákupu dlhopisov aj s minimálnou investíciou v hodnote sto dolárov.

Táto emisia dlhopisov bude podľa ministra financií spĺňať všetky regulačné pravidlá, vrátane pravidiel, ktoré sa týkajú identifikácie jednotlivých účastníkov emisie.

Prezident Salvadora Nayib Bukele emisiu avizoval ešte v novembri minulého roku. Vtedy avizoval, že polovica zo získanej sumy krajina použije na vybudovanie infraštruktúry potrebnej na ťažbu bitcoinu, druhá časť získanej sumy sa použije na doplnenie zásoby bitcoinu. Krajina chce na ťažbu bitcoinu využívať elektrickú energiu získanú pomocou vulkánu Conchagua.

V Salvadore je bitcoin legálnym platidlom a krajina vo všeobecnosti aj do budúcna počíta s tým, že najvýznamnejšia kryptomena bude súčasťou miestnej ekonomiky. V novembri minulého roka N. Bukele oznámil plán vybudovania nového mesta – Bitcoin City, ktoré má byť postavené v tvare kryptomeny, má využívať geotermálnou energiu zo sopky a má sa postaviť z finančných zdrojov emisie „vulkanických dlhopisov“. Mesto má byť postavené v oblasti La Unión, v zálive kde Salvádor hraničí s Hondurasom a Nikaraguou.

Z bitcoinu krajina urobila legálne platidlo najmä preto, aby zlacnila cezhraničný tok peňazí. Výrazná časť príjmov totiž do ekonomiky prichádza zo zahraničia, keďže mnohí občania Salvadoru pracujú za hranicami v USA.

Ďalšie dôležité správy

bitcoin
Neprehliadnite

Kryptomeny ako ochranca proti inflácii zatiaľ nefungujú