Ceny hypoték sú naďalej rekordne nízke. Priemerná sadzba hypotekárnych úverov pre obyvateľov ostala v októbri na úrovni 0,87 percenta. Ide o historické minimum, ktoré trh dosahoval už v septembri a v novembri minulého roku. Slováci si tak naďalej požičiavajú peniaze na bývanie rekordne lacno.

Slováci si nechcú šancu nechať ujsť

Dôvodom je mimoriadne uvoľnená politika Európskej centrálnej banky, ktorá udržiava sadzby mimoriadne nízko. To znamená, že banky môžu získať prostriedky na poskytovanie hypoték lacno a Slováci túto možnosť využívajú. Na hypotekárnom trhu ale nastáva horúčka, pretože Slováci cítia, že obdobie lacných úverov sa chýli ku koncu. Počas decembra tak banky poskytli nové úvery za takmer 1,63 miliardy eur. Predchádzajúce maximum dosiahol objem nových poskytnutých úverov v novembri, kedy sa ich objem vyšplhal na 1,42 miliardy eur. Nárast záujmu ku koncu roka je teda enormný.

Lacné nové hypotéky tlačia nadol aj priemernú sadzbu celého trhu. Pokiaľ vezmeme do úvahy aj staršie úvery, celková úroková sadzba sa na konci vlaňajšieho roku pohybovala na úrovni 1,29 percenta. Pre porovnanie – pri vstupe Slovenska do eurozóny v januári 2009 bola táto sadzba na úrovni 6,33 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa