Mnohé západné automobilky sa na protest vysťahovali zo závodov v Rusku. Výrobné haly v súčasnosti zívajú prázdnotou. To však Rusi nemôžu dopustiť, a tak sa rozhodli oživiť výrobu legendárnej značky áut zo sovietskej éry, Moskvič.

Dejiskom je opustená továreň, ktorú zanechala francúzska automobilka Renault. Je jednou zo stoviek spoločností, ktoré odišli z Ruska po spustení vojenskej invázie na Ukrajinu.

Web businessinsider.com informoval, že Renault v týchto dňoch uzavrel dohodu o predaji všetkých ruských prevádzok mestu Moskva a štátom podporovanej skupine. To, že Rusko plánuje využiť moskovský závod Renaultu na oživenie značky áut zo sovietskej éry s názvom Moskvič, potvrdil na svojom blogu aj primátor mesta Sergej Sobjanin.

Pracovať sa má priamo v závode

„Zahraničný vlastník sa rozhodol zatvoriť závod Renaultu v Moskve. Je to jeho právo, ale nemôžeme dovoliť, aby tisíce pracovníkov zostali bez práce. Preto som sa rozhodol posunúť závod mestu a obnoviť výrobu osobných automobilov pod historickou značkou Moskvič,“ napísal. Primátor mesta tiež podotkol, že sa budú snažiť, aby väčšina tímu pracovala priamo v závode a u subdodávateľov.

Moskovská legenda

Názov Moskvič znamená „rodák z Moskvy“. Prvýkrát bol vyrobený v Sovietskom zväze a navrhnutý ako robustný a cenovo dostupný osobný automobil s dielmi vyrobenými v Rusku a komunistickom východnom Nemecku.

Po rozpade Sovietskeho zväzu bola automobilka sprivatizovaná a neskôr bol vyhlásený konkurz.

Analytická agentúra Autostat tvrdí, že v Rusku je stále registrovaných takmer 200-tisíc automobilov Moskvič vrátane 46-tisíc kusov, ktoré sú staršie ako 35 rokov.

S. Sobjanin pripomenul, že závod má dlhú a slávnu históriu. Hlavným technologickým partnerom obnoveného moskovského automobilového závodu sa stane Kamaz, ruský výrobca ťažkých úžitkových vozidiel a motorov. Moskvič bude najskôr predávať tradičné autá so spaľovacím motorom, neskôr aj elektrické.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa