Mnoho Rusov sa momentálne potuluje po hlavnom meste Gruzínska Tbilisi s kuframi a často aj domácimi miláčikmi. Hľadajú si vhodné ubytovanie, útočisko, ba dokonca úkryt, prípadne novú prácu.

Od rozpútania vojny na Ukrajine Vladimírom Putinom ho opúšťajú jeho vlastní. Rusko zaznamenáva výrazný únik mozgov, už viac ako 25-tisíc Rusov si to nasmerovalo do Gruzínska, informuje BBC. Snažia sa nájsť si cenovo dostupné ubytovanie vo všetkých veľkých mestách. 

To je aj prípad Jevgenija Lyamina. Na chlopni svojho trenčkotu má modro-žltú stuhu, čo sú farby ukrajinskej vlajky. Práve kvôli týmto stužkám ho zatkli na protivojnovom proteste v Rusku, deň po tom, čo začalo vojnu s Ukrajinou.

Najlepšou voľbou bola emigrácia

„Pochopil som, že najlepším spôsobom, ako zakročiť proti Putinovmu režimu, bude moja emigrácia z Ruska,“ hovorí 23-ročný absolvent politiky. „Je mojou zodpovednosťou urobiť čokoľvek, aby som pomohol Ukrajincom.“

Exodus Rusov sa nekončí v Gruzínsku. EÚ, USA, Spojené kráľovstvo a Kanada uzavreli svoj vzdušný priestor pre ruské lety, a tak Rusi smerujú do krajín, kde to majú stále povolené a kde sa nevyžadujú víza, ako je Turecko, Stredná Ázia a Zakaukazsko. Mnohí utiekli do Arménska.

Podľa jedného odhadu ruského ekonóma opustilo krajinu od začiatku vojny až 200-tisíc Rusov.
V pohybe sú aj Bielorusi, ktorí utekajú pred represiou a západnými sankciami uvalenými na vládu autoritatívneho vodcu Alexandra Lukašenka za spoluprácu s ruským Vladimírom Putinom.

Ceny leteniek porástli

To viedlo k prudkému nárastu cien letov na poslednú chvíľu a prenájmu ubytovania v hlavných hostiteľských mestách, ako je Istanbul a hlavné mesto Arménska Jerevan.

„Jednosmerný let do Istanbulu stál mňa a môjho manžela viac, ako je náš spoločný mesačný príjem,“ povedala Anya, ktorá si neželala uviesť svoje priezvisko.

Rozhodnutie opustiť svoj domov pre ňu padlo v momente uzákonenia kontroverzného zákona o „štátnej zrade“. Každý, kto vyjadrí podporu Ukrajine, môže dostať trest odňatia slobody až na 20 rokov a Anya sa bála, že by mohla byť terčom.

Strach ako za Stalina

„Strach z uzavretých hraníc, politickej represie a nútenej vojenskej služby máme v DNA. Pamätám si, ako mi moja stará mama rozprávala príbehy plné strachu, v ktorom žili za čias Stalina. Teraz to zažívame my,“ povedala.

Mnohí z nových emigrantov sú profesionáli v technickom priemysle, ktorí môžu pracovať na diaľku. Vývojár videohier, s ktorým sa reportér BBC stretol v kaviarni v Tbilisi, povedal, že on a väčšina ľudí, ktorých poznal, nesúhlasili s ruskou politikou a teraz vedeli, že akýkoľvek protest bude násilne potlačený.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa