Európska únia ohlásila sankcie voči Moskve, od ktorých očakáva, že budú mať "masívne dôsledky", ale zatiaľ sa zastavila pred ruským ropným alebo plynovým embargom. V pondelok večer ruský vicepremiér Alexander Novak vo vyhlásení uviedol, že Rusko by mohlo odstaviť plynovod Nord Stream 1 ako odvetu voči Nemecku za stiahnutie podpory pre takmer dokončený Nord Stream 2.

A. Novak tiež uviedol, že očakáva, že Európe to bude trvať dlhšie ako jeden rok, kým sa jej podarí nahradiť ropu, ktorá sa v súčasnosti kupuje z Ruska. Tiež, že by to vyšlo za oveľa vyššiu cenu ako 300 dolárov za barel.

Možností je viacero

Rusko v súčasnosti dodáva 40 percent zemného plynu do EÚ. Na aké alternatívy by sa teda mohli európske krajiny spoľahnúť v prípade, že Rusko uzavrie kohútik? Kontinent by sa musel zamerať na dodávateľov skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý zvyčajne prichádza loďou. Hlavnými krajinami vyvážajúcimi LNG na svete v roku 2020 boli podľa BP Austrália, Katar a Spojené štáty, uvádza web statista.com.

Infographic: What Alternatives Does Europe Have to Russian Gas? | Statista You will find more infographics at Statista

Zatiaľ čo Katar je najbližšie k Európe, katarská vláda bola trochu váhavá v tom, aby pôsobila ako dodávateľ plynu pre EÚ. Krajina uviedla, že nie je ochotná porušiť svoje dlhodobé zmluvy v dôsledku možného nedostatku plynu v Európe. Navyše, má len približne 10 percent plynu, ktorý nie je inak viazaný.

Katar by mohol mať záujem o novú dlhodobú zmluvu s európskymi krajinami, ale to je niečo, čo EÚ už dočasne pozastavila pre protimonopolné obavy. Porušovanie ľudských práv je ďalšou oblasťou, ktorá môže kupujúcim z EÚ spôsobovať bolesti hlavy pri rokovaniach s Katarom.

Nemecko už oznámilo výstavbu

Keďže možnosť dodávok je stále nejasná, ale rozhovory prebiehajú, Nemecko už oznámilo výstavbu dvoch terminálov LNG na severnom pobreží krajiny. Iné krajiny, najmä v južnej Európe, už túto metódu využívajú. V roku 2020, v poslednom roku, v ktorom sú dostupné údaje, Portugalsko dovážalo 56 percent svojho plynu z Nigérie a 17 percent z USA, zatiaľ čo Španielsko nakupovalo viac ako 35 percent svojho plynu ako LNG. Taliansko a Grécko získavali v roku 2020 časť plynu aj v USA a Katare. Terminál LNG v Klaipedii v Litve začal pracovať na vytvorení určitej energetickej nezávislosti v Pobaltí, Fínsku a čoskoro aj Poľsku.

Veľa ide potrubím 

Podľa amerického Úradu pre energetické informácie v súčasnosti takmer 75 percent dodávok EÚ (EÚ-27 a Spojené kráľovstvo) prichádza na kontinent potrubím. Okrem Ruska aj Nórsko a Alžírsko privádzajú veľké objemy do Európy, ale v skutočnosti nemajú žiadnu dodatočnú výrobnú kapacitu, aby sa vyhli nedostatku v prípade odstávky zo strany Ruska.

Aj Rusi by však prišli o veľa. Podľa výpočtov Ekonomického inštitútu v Kiel by úplný koniec predaja zemného plynu na Západ v skutočnosti predstavoval pre ruskú ekonomiku bolestivú stratu, ktorá by ukrojila takmer tri percentá z HDP krajiny.

Ďalšie dôležité správy

PK 25 Londýn - Na snímke britský premiér Boris Johnson sa prihovára v parlamente v Londýne v pondelok 31. januára 2022. Johnson sa na pôde britského parlamentu ospravedlnil za viacero večierkov na Downing Street 10, ktoré sa konali počas lockdownu. Je však odhodlaný aj naďalej zotrvať na poste predsedu vlády. FOTO TASR/AP

In this photo made available by UK Parliament, Britain's Prime Minister Boris Johnson speaks in the Houses of Commons, London, Monday Jan. 31, 2022. Boris Johnson apologized f
Neprehliadnite

Druhý úder pre Putina. Británia do konca roka prestane dovážať ruskú ropu