Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty odmietajú prijať výzvy amerického prezidenta Joea Bidena na diskusiu o situácii na Ukrajine. Namiesto toho sa rozprávajú s ruským lídrom Vladimirom Putinom. Informoval o tom portál zerohedge.com.

Ako prvý to bol brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý odmietol odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu. Potom nasledovala India, keď sa Modiho vláda pokúsila vyvážiť svoje historické vzťahy s Moskvou a strategické partnerstvo s Washingtonom.

Dôvodom sú ceny ropy

Teraz lídri Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov odmietajú prijať Bidenove výzvy na rozhovory. Dôvodom je, že americký prezident sa snaží obmedziť stúpajúce ceny ropy, tvrdí Wall Seet Journal (WSJ). Naznačil, že monarchie v Perzskom zálive „nepomôžu zmierniť stúpajúce ceny ropy, pokiaľ ich Washington nepodporí v Jemene.“

Očakávali sa nejaké telefonáty, ale nestalo sa to.
nemenovaný zdroj z USA

„Očakávali sa nejaké telefonáty, ale nestalo sa to,“ povedal jeden nemenovaný americký predstaviteľ o plánovanej diskusii medzi J. Bidenom a saudskoarabským korunným princom Mohammedom bin Salmánom. Šejk Mohammed bin Zayed al Nahyan zo Spojených arabských emirátov podľa predstaviteľov Blízkeho východu a USA v posledných týždňoch tiež J. Bidena odmietol.

S Putinom hovorili

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa