Kvôli ruskej invázii na Ukrajinu hrozí svetu najväčší hladomor od druhej svetovej vojny. Dnes to na tlačovej konferencii na úvod dvojdňového zasadnutia ministrov pre rozvoj z krajín skupiny veľkých svetových ekonomík G7 vyhlásila nemecká ministerka pre rozvoj Svenja Schulzeová. Povedala, že je preto nevyhnutné vytvoriť medzinárodnú alianciu pre potravinovú bezpečnosť.

Potravinová bezpečnosť

„Potravinová bezpečnosť bola problém ešte pred vojnou, ale ruská invázia na Ukrajinu situáciu dramaticky vyhrotila," povedala Schulzeová. „Svetu hrozí najväčší hladomor od druhej svetovej vojny," varovala.

Potravinová bezpečnosť je tak podľa nemeckej ministerky najpálčivejším problémom, o ktorom budú ministri krajín skupiny rokovať. „Pretože ruský prezident Vladimír Putin zneužíva potraviny ako zbraň, musíme tomu čeliť novou alianciou pre globálnu potravinovú bezpečnosť, ktorú na tomto zasadnutí G7 chceme uzavrieť," povedala.

Ministri pre výživu na rokovanie G7 prizvali ako hostí Indonéziu, ktorá teraz predsedá skupine najväčších svetových ekonomík G20, Indii, Senegal a zástupcov Rozvojového programu OSN a Svetovej banky. Do debát sa cez videomost zapojí aj ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Vývoz poľnohospodárskych produktov

Jednou z hlavných tém zasadnutí bude zabezpečenie vývozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny. Na túto krajinu, ktorej sa hovorí obilnica Európy, je potravinovo odkázaný rad krajín v severnej Afrike a Ázii. Kvôli ruskej blokáde ukrajinských čiernomorských prístavov nie je možné vyvážať obilie a ďalšie potraviny po mori, európske štáty vrátane Poľska a Nemecka začali organizovať export po železnici.

„Železničná cesta je riešenie, ktoré nám pomôže. Je ale potrebné uvoľniť prístavy," povedala Schulzeová s tým, že Rusko takýto krok nepripravuje.

Podľa európskej komisárky pre dopravu Adiny Valeanovej je nevyhnutné vyviezť z Ukrajiny 20 miliónov ton obilia, aby sa predišlo nedostatočnému zásobovaniu severnej Afriky a Ázie.

Ďalšie dôležité správy

Snímky zo záberov zverejnených ruským ministerstvom obrany v piatok 11. marca 2022 ukazujú pochod jednotky vzdušných síl do Kyjevskej oblasti na Ukrajine.
Neprehliadnite

Rusko trpí sankciami, chýbajú mu čipy na opravu vojnového arzenálu, používa zastarané zbrane