Zavedenie sankcií voči Rusku zo strany západných krajín ovplyvnilo množstvo spoločností pôsobiacich na tak veľkom trhu. Ide o najrenomovanejšie firmy na globálnej úrovni, ktoré sa rozhodli pre rôzne opatrenia, od čiastočného alebo dočasného pozastavenia ich prevádzky až po zatvorenie kancelárií a trvalý odchod z krajiny.

Ide o viac ako 330 spoločností

Podľa Yale School of Management takéto kroky oznámilo viac ako 330 spoločností. Niektoré z nich sú zodpovedné  za desiatky tisíc pracovných miest, ako napríklad McDonald's. Reťazec rýchleho občerstvenia v utorok potvrdil dočasné zatvorenie svojich takmer 850 reštaurácií v Rusku, aj keď si naďalej ponechá 62-tisíc zamestnancov, uvádza web statista.com.

Ďalším významným príkladom je spoločnosť PepsiCo, ktorej vedenie sa rozhodlo pozastaviť predaj Pepsi-Coly a iných značiek nealkoholických nápojov, ako je 7Up v Rusku, ale bude naďalej ponúkať základné produkty, a síce mlieko a detskú výživu. Spoločnosť, ktorej podnikanie v Rusku sa datuje viac ako šesť desaťročí, má na ruskom trhu okolo 20-tisíc zamestnancov.

Ikea zatvára, Mega zostáva

Ikea sa rozhodla pozastaviť výrobu a predaj v Rusku aj Bielorusku, s výnimkou obchodných centier „Mega“, prevádzkovaných spoločnosťou, ktoré zostanú otvorené, aby sa zabezpečil prístup k základným potrebám. Toto opatrenie ovplyvní situáciu pre 15-tisíc zamestnancov v 17 pobočkách Ikey v Rusku.

V infografike je zvýraznených desať popredných spoločností, ktoré oznámili pozastavenie prevádzky alebo stiahnutie z Ruska. Len týchto desať spoločností je spolu zodpovedných za viac ako 125-tisíc pracovníkov v krajine.

Infographic: Withdrawal Symptoms: Employees and the Russia Exodus | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy

putin
Neprehliadnite

Západ sa mýli, ak si myslí, že izoloval V. Putina. Má spojencov, a to priam kráľovských