Doláre či eurá sa v Rusku zháňajú čoraz ťažšie. Mnohí ľudia tak siahajú po iných
možnostiach, ako sú oficiálne dostupné cesty. Medzi nimi aj obchodovanie na čiernom trhu. No bežní Rusi na paradoxne silnom rubli výrazne preplácajú.

Oficiálny výmenný kurz rubľa je totiž niečo úplne iné ako ten, ktorý vládne na čiernom trhu. Keďže štát zakročil voči presunom peňazí v cudzích menách, pre Rusov je čoraz ťažšie zohnať inú menu ako ruble.

Svoje o tom vie aj Boris, lekár so sídlom v Moskve, pre ktorého bolo zháňanie cudzej meny dlhodobo bez výsledku. Zamyslel sa preto nad technologicky vyspelou a zdanlivo neprebádanou možnosťou čierneho trhu, ktorú mu odporučil kamarát. Jeho príbeh zverejnila agentúra Bloomberg.

Úložisko v obchodnom dome

Cez mobilnú aplikáciu previedol ruble elektronicky, získal čiarový kód, ktorý naskenoval a vďaka nemu sa dostal do bezpečnostnej schránky v jednom z moskovských obchodných domov. Čakalo ho tam tisíc eur, ktoré si objednal.

„Banky buď nemajú cudziu menu, alebo ak majú, predávajú ju za nepriaznivý kurz,“ povedal 35-ročný Boris, ktorý pre citlivosť veci požiadal, aby sa jeho priezvisko neuvádzalo.

Vojna Vladimíra Putina proti Ukrajine priviedla ekonomiku k najprudšiemu poklesu za posledné desaťročia. Ruská mena však od začiatku invázie vzrástla o približne štvrtinu voči americkému doláru, čo jej dáva nezodpovedajúci titul najlepšieho hráča na celom svete.

Prečo je rubeľ silný
Ruský rubeľ vyletel v poslednom období na historické maximá. Dôvodom je fakt, že exportné spoločnosti musia príjmy v zahraničnej mene predávať. Navyše dopyt po dolároch a eurách klesá, čo je dôsledok poklesu dovozu do Ruska, ale aj obmedzení v oblasti cezhraničných transakcií. Ruská mena posilňuje napriek sankciám a zmrazeniu významnej časti devízových rezerv.

Porážka Ameriky

Aj keď to V. Putinovi umožnilo chváliť sa, že sankcie Západu zlyhávajú, obyčajní Rusi nemôžu využiť silu meny. Toky ropy a kapitálové kontroly narušili oficiálny kurz a rubeľ je na výmenných miestach aj na čiernom trhu približne o 20 percent slabší, čo mnohým Rusom pripomína sovietsku éru.

„Je to ako snažiť sa ukázať, že Sovietsky zväz poráža Ameriku tým, že niekomu v roku 1982 mávne do tváre výtlačkom novín Izvestija a povie: ´Pozrite sa, dolár má hodnotu iba 64 kopejok!´,“ povedal Sergej Khestanov, profesor financií a bankovníctva a poradca výkonného riaditeľa maklérskej spoločnosti Otkritie. „Súhlasil by som, ak by si niekto skutočne mohol kúpiť dolár za 64 kopejok.“

Tvrdé pravidlá

Najnovšie pravidlá centrálnej banky hovoria, že veritelia môžu predávať len doláre a eurá, ktoré získali po 9. apríli 2022. Jednotlivci môžu vyberať tvrdú menu, ale iba z účtov otvorených pred 9. marcom 2022 a nie viac ako desaťtisíc dolárov. Limit na vynesenie hotovosti pri ceste do zahraničia je tiež desaťtisíc.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa