Rakúska opozícia vyzýva vládu, aby riešila problém neregulárnej migrácie. Tento týždeň totiž prekročilo hranice krajiny viac ako tritisíc neregulárnych migrantov a utečencov, čo je ešte viac ako počas doteraz rekordného prvého septembrového týždňa, píše Euractiv.

Keďže prezidentské voľby sú naplánované na 9. októbra a väčšina kandidátov pochádza z krajnej pravice politického spektra, do popredia súboja o úrad sa dostali aj otázky ako migrácia. 

Rakúsko tento rok zaznamenalo masívny prílev utečencov, keďže ich zaregistrovalo 47-tisíc, čo je o takmer 30-tisíc viac ako v roku 2021. Väčšina z nich pochádza z Blízkeho východu, ale aj z Afganistanu, Pakistanu a Indie. 

„Každý týždeň zaznamenávame ďalší a ďalší negatívny rekord. Zdá sa však, že to stále súčasnému ministrovi vnútra za ÖVP (Rakúska ľudová strana) Karnerovi nestojí za to, aby konal,“ vysvetlil Hannes Amesbauer, bezpečnostný expert krajne pravicovej FPÖ (Slobodná strana Rakúska), ktorý zároveň varoval, že v krajine môže pribudnúť ďalších „100-tisíc nelegálnych migrantov“. 

Na vládu zaútočila aj v súčasnosti opozičná SPÖ (Sociálnodemokratická strana). „Minister vnútra Karner je úplne zahltený azylovou agendou,“ uviedla SPÖ. Poznamenala takisto, že došlo aj k zlyhaniam pri hľadaní rozumných medzinárodných riešení.

Problémy utečencov sú v rakúskej politike dominantnou témou už roky, pričom najviac reštriktívne opatrenia sa realizovali počas dvojročného funkčného obdobia krajne pravicového ministra vnútra za FPÖ Herberta Kickla.

Ďalšie dôležité správy

PK 6 archív Viedeň - Na archívnej snímke zo 6. januára 2022 rakúsky kancelár Karl Nehammer rozpráva o nových opatreniach proti pandémii koronavírusu počas tlačovej konferencie vo Viedni. V stredu 2. februára 2022 Nehammer prisľúbil, že jeho Rakúska ľudová strana (ÖVP) nebude v budúcnosti uzatvárať netransparentné postranné dohody s koaličnými partnermi. FOTO TASR/AP

FILE- Austrian Chancellor Karl Nehammer presents new COVID19 regulations at a press conference in Vienna, Austria, Jan. 6, 2022. A
Neprehliadnite

Rakúsko ruší postupné zvyšovanie daní pre nízkopríjmové osoby