Rakúsko, Dánsko a ďalšie krajiny zo skupiny „rýchlo konajúcich štátov", ktoré si v boji s koronavírusom opakovane vymieňajú skúsenosti, sa v budúcnosti nebudú pri výrobe očkovacích látok spoliehať na Európsku úniu a budú spoločne s Izraelom vyrábať vakcíny proti Covidu-19. Oznámil to v utorok podľa agentúry APA rakúsky kancelár Sebastian Kurz. 

WA 31 Viedeň - Seniori sa chránia respirátorom  FFP2 počas nákupu v supermarkete vo Viedni v pondelok 25. januára 2021. V Rakúsku začala od pondelka platiť povinnosť nosenia respirátorov triedy FFP2 v obchodoch a hromadnej doprave. FOTO TASR/AP

People wear an FFP2 protective mask when shopping in a supermarket in Vienna, Austria, Monday, Jan. 25, 2021. Austrians have to use medical masks when shopping and in public transport, as masks have become mandatory in Austria. (AP Photo/Ronald Zak)
Neprehliadnite

Rakúsko hlási najvyšší nedeľňajší prírastok prípadov nákazy od decembra

Kurz a dánska premiérka Mette Frederiksen majú vo štvrtok v Izraeli rokovať s premiérom Benjaminom Netanjahuom o spolupráci na výskume a výrobe očkovacích látok. Kurz vo vyhlásení, z ktorého cituje APA, uviedol, že Rakúsko, Dánsko a ďalší členovia skupiny „Smart first movers“ sa v budúcnosti už nebudú spoliehať na EÚ a „spoločne s Izraelom mienia v nasledujúcich rokoch vyrábať očkovacie látky druhej generácie pre ďalšie mutácie koronavírusu a tiež spoločne skúmať možnosti liečby “.

Len pre Rakúsko je potreba odhadovaná na 30 miliónov očkovacích dávok“ uviedol Kurz, ktorý sa dnes má podľa APA stretnúť so zástupcami popredných rakúskych farmaceutických firiem. Kancelár vysvetlil, že prístup k vakcínam prostredníctvom EÚ „bol síce v zásade správny, ale EMA (Európska agentúra pre lieky) je pri schvaľovaní vakcín príliš pomalá a dochádza k výpadkom v dodávkach od farmaceutických firiem“.

„Musíme sa preto pripraviť na ďalšie mutácie a nemali by sme už byť pri výrobe očkovacích látok druhej generácie závislí iba na EÚ,“ vyhlásil šéf rakúskej vlády.

Podľa expertov bude treba aj v nasledujúcich rokoch každoročne očkovať dve tretiny populácie, čo v Rakúsku znamená cez šesť miliónov ľudí, poznamenala APA.

WA 35 Viedeň - Rakúsky premiér Sebastian Kurz si upravuje kravatu za plexisklom na tlačovej konferencii vo Viedni v nedeľu 17. januára 2021. Rakúsko predĺžuje lockdown o dva týždne - do 7. februára. Dôvodom sú obavy zo šírenia nového variantu koronavírusu, ktorý sa v decembri prvýkrát objavil v južnom Anglicku. Oznámil to v nedeľu rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorého citovala agentúra DPA. V takmer deväťmiliónovom Rakúsku zaznamenali od začiatku pandémie 7082 úmrtí spojených s ochorením COVI
Neprehliadnite

Rakúsko ponúka Slovensku armádnych zdravotníkov na pomoc s koronakrízou

Izraelský premiér Netanjahu v pondelok podľa agentúry Reuters potvrdil, že bude s Kurzom a Frederiksen hovoriť o spolupráci na výrobe vakcín. Kurz minulý víkend uviedol, že sa usiluje o čo najtesnejšiu spoluprácu vo výskume a výrobe vakcín a že Rakúsko, Dánsko a Izrael sú v tesnom kontakte od minulej jari a teraz chcú rozšíriť spoluprácu.

Európska komisia dnes zdôraznila, že iniciatíva Rakúska a Dánska neznamená, že by obe krajiny mali v úmysle prerušiť alebo obmedziť spoluprácu na celoúniovú očkovaciu stratégiu alebo získavať vakcínu výhradne na vlastnú päsť. „Niektoré členské štáty sa snažia pripraviť na budúcnosť. My budeme pokračovať v spoločnej očkovacej stratégii rovnako ako doteraz," povedal hovorca komisie Eric Mamer.

Tiež dánska premiérka dnes povedala, že rozvinúť užšiu spoluprácu s Izraelom rozhodne neznamená, že by sa Kodaň a Viedeň už nezúčastnili očkovacieho programu EÚ. Podľa nej sú Izraelčania pri vakcinácii veľmi úspešní, a Európa by toho preto mala využiť a učiť sa od nich.