Rakúsko vo štvrtok na mimoriadnom zasadnutí vlády, zástupcov jednotlivých spolkových krajín a odborníkov krízového koordinačného tímu na boj proti covidu (GECKO) prijalo nové protipandemické opatrenia, ktoré majú zastaviť výrazné šírenie nákazy koronavírusu spôsobené variantom omikron. Informovali o tom tlačová agentúra APA a rakúske médiá.

Respirátor povinný aj v exteriéri

Po novom bude v Rakúsku povinné nosiť respirátor typu FFP2 aj vonku, a to vtedy, ak nebude možné dodržať dvojmetrové rozstupy (napríklad v peších zónach, v radoch či pri stretnutiach väčších skupín ľudí).

Od 8. januára sa na päť dní skráti trvanie karantény, pričom ukončiť ju bude možné na základe negatívneho výsledku testu. Platnosť zeleného covidpasu sa od 1. februára skracuje na šesť mesiacov.

Od budúceho týždňa sa začne v obchodoch prísnejšie kontrolovať dodržiavania tzv. pravidla 2G, čiže preukazovania sa dokladom o zaočkovaní alebo vyliečení sa z ochorenia covid-19. Po prvý raz majú tak obchody povinnosť kontrolovať covidpasy. Cieľom je pomôcť presadiť naďalej platný lockdown pre neočkovaných. Vláda vo Viedni chce tak predísť i prípadnému ďalšiemu celoplošnému uzatvoreniu krajiny.

Situácia je podľa kancelára vážna

Ruší sa tiež rozlišovanie medzi kategóriami kontaktných osôb prvej a druhej kategórie. Za kontaktné osoby infikovaných sa už nebudú považovať ľudia zaočkovaní i treťou dávkou vakcíny, ani osoby, ktoré covid prekonali a dostali dve očkovacie dávky. To isté platí i v prípade, že všetci zúčastnení mali nasadené respirátory FFP2 a tiež pre deti, ktorým sa zatiaľ posilňujúca dávka proticovidovej vakcíny v Rakúsku nepodáva.

Rakúsky kancelár Karl Nehammer uviedol, že situácia je ,,veľmi vážna" a ,,vírus je všadeprítomný a nebezpečný, pretože sa neustále mení". Minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein pripomenul, že variant omikron je omnoho nákazlivejší, avšak zdá sa, že pacienti nakazení týmto variantom majú miernejší priebeh choroby.

Ohrozenie kritickej infraštruktúry

Zatiaľ čo pri variante delta si intenzívnu starostlivosť vyžadoval jeden zo štyroch nakazených, pri omikrone je to len jeden z desiatich infikovaných. Varoval ale, že to môže viesť k tomu, že sa v rovnakom čase nakazí mnoho ľudí, čo môže spôsobiť ohrozenie kritickej infraštruktúry. V Rakúsku počítajú budúci týždeň so zhruba 15 000 novými prípadmi denne.

Intenzita piatej vlny pandémie sa v Rakúsku jednoznačne zrýchľuje - zatiaľ čo v stredu hlásili za predchádzajúcich 24 hodín takmer 10.000 nových prípadov nákazy, do štvrtka ich pribudlo 8 853.

KK5 Budapešť - Doktori a zdravotné sestry v ochrannom oblečení sa starajú o covid pacienta napojeného na ventilátor na jednotke intenzívnej starostlivosti  v budapeštianskej nemocnici 13. decembra 2021. V Maďarsku je hospitalizovaných v nemocnici okolo 6500 pacientov na ochorenie Covid-19. FOTO TASR/AP
Doctors and nurses wearing protective gears attend a patient on ventilator at the intensive care unit of Szent Laszlo Hospital treating COVID-19 patients during the pandemic of new coronavirus COV
Neprehliadnite

Úmrtnosť na covid v Maďarsku je v porovnaní s Rakúskom alarmujúca