Rakúska ministerka pre klímu a energetiku Leonore Gewesslerová pohrozila právnymi krokmi proti plánom Európskej komisie (EK) klasifikovať za určitých podmienok energiu vyrobenú z jadrovej energie a zemného plynu ako energiu šetrnú ku klíme, uviedla agentúra ČTK.

Nemecká opozičná ľavicová strana Ľavica v nedeľu tak isto vyzvala nemeckú vládu, aby podnikla právne kroky, informovala agentúra DPA.

Investície do jadra ako ekologické

Podľa návrhu EK by sa investície do nových jadrových elektrární mali klasifikovať ako ekologické, ak spĺňajú najnovšie technické normy, a ak sa najneskôr po roku 2050 predloží konkrétny plán na likvidáciu vysokoaktívneho rádioaktívneho odpadu.

Okrem toho by nové elektrárne museli získať stavebné povolenia najneskôr do roku 2045.

Investície do nových plynových elektrární by tiež mali mať možnosť byť na prechodné obdobie za prísnych podmienok označené ako ekologické.

Zámerom Bruselu je poskytnúť investorom usmernenie, do ktorých technológií sa oplatí investovať.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) počas tlačovej konferencie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na tému Pomoc pre zavreté prevádzky 12. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Heger víta návrh Európskej komisie zaradiť jadrovú energiu medzi udržateľné zdroje

Rakúsko je proti plánom EK

„Ak sa plány budú realizovať v tejto podobe, podnikneme právne kroky,“ uviedla rakúska politička zo strany Zelených na Twitteri.

Komisia v sobotu zverejnila návrh opatrenia, ktoré už dlho požadujú viaceré krajiny, čo sú priaznivcami jadrovej energie, vrátane Českej republiky a SR.

Rakúska ministerka tiež uviedla, že EK sa svojím návrhom pokúša o tzv. greenwashing jadrovej energie a zemného plynu tým, že vytvára falošný dojem o ich environmentálnych prínosoch. „Jadrová energia je nebezpečná a nie je riešením klimatickej krízy,“ dodala.

Nemecko upustilo od jadrovej energie

Andrej Hunko, expert strany Ľavica na európske otázky, uviedol, že Nemecko by sa malo pripojiť k prípadnej žalobe Rakúska. Podľa nemeckého politika nestačí, aby jeho krajina hlasovala proti návrhu v Rade EÚ, pretože na schválenie bude potrebná len kvalifikovaná väčšina členských štátov.

Rakúsko je jedným z najhlasnejších kritikov jadrovej energie v Európskej únii. Na základe referenda z roku 1978 sa alpská republika rozhodla, že dokončenú elektráreň Zwentendorf neuvedie do prevádzky, a následne sa natrvalo vzdala výroby jadrovej energie.

Nemecko sa rozhodlo upustiť od jadrovej energie po katastrofe v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima v roku 2011. K poslednému dňu minulého roka odstavila tri zo svojich jadrových elektrární a zvyšné tri vyradí z prevádzky do konca tohto roka.

Česká jadrová elektráreň Temelín.
Neprehliadnite

Nemecko sa posunulo o krok bližšie k odchodu od jadra, likvidácia je ale behom na dlhú trať