Minister vnútra Roman Mikulec to uviedol po tom, ako vo štvrtok policajti zadržali predsedu opozičnej strany Smer Roberta Fica. TASR o tom informovala riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra Barbara Túrosová.

O priebehu a výsledku súvisiacich trestných konaní bude podľa stanoviska informovať kompetentný policajt tak, aby nedošlo k zmareniu účelu vyšetrovania.

Pandemická situácia na Slovensku je vážna

„Čelíme novému variantu koronavírusu, a tak, žiaľ, aj v predvianočnom období platia opatrenia, ktoré ako celok majú plniť jediný cieľ – chrániť životy a zdravie občanov," skonštatoval. Zároveň deklaroval snahu o to, aby bol všetkým občanom poskytnutý „primeraný životný priestor v súkromnom aj pracovnom živote".

Policajti vykonávajú nepopulárnu prácu

Ministra mrzí, že niektorí aktuálnu situáciu využívajú na spochybňovanie opatrení a vyzývajú ľudí na ich nedodržiavanie.

„Niet pochýb o tom, že Policajný zbor si kontrolou týchto opatrení nezískava priazeň občanov, o to viac si cením, že koná nestranne, profesionálne a primerane, a preto má moju osobnú podporu," uviedol.

Ficov protiútok

Poslanec Fico v reakcii označil štvrtkový zásah polície za „vládny útok na opozičného lídra". Pýta sa, prečo kompetentné orgány nekonajú proti ministrovi vnútra. „Dvaja dôveryhodní svedkovia tvrdia, že zobral úplatok 100-tisíc eur," uviedol s tým, že na základe dôkazov mal byť už minister odsúdený. Fico hovorí o dôkaze, že súčasná vláda využíva políciu, politicky angažovaných prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry i sudcov na protiústavný a nedemokratický boj s opozíciou.

Obvinený z trestného činu podnecovania 

„Obvinený nebol v zmysle Trestného poriadku zadržaný, bol predvedený na základe dožiadania orgánu činného v trestnom konaní s cieľom vykonania nevyhnutných procesných úkonov," vysvetlil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Zároveň uistil, že keď to procesná situácia umožní, polícia poskytne k tejto veci bližšie informácie.

Protivládne protesty v Bratislave
Neprehliadnite

Roberta Fica zadržala polícia na plánovanom proteste

Lídra Smeru-SD odviedla vo štvrtok večer polícia pred tým, ako sa mal začať stranou ohlásený protestný sprievod na Tyršovom nábreží v bratislavskej Petržalke. Po prepustení z policajnej stanice povedal, že bol obvinený z trestného činu podnecovania. Obvinenia odmieta.

Na snímke predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico opúšťa policajnú stanicu po predvedení na základe dožiadania orgánu činného v trestnom konaní (OČTK) v Bratislave 16. decembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Roberta Fica obvinili z trestného činu podnecovania