Roberta Fica krátko po šiestej hodine večer zadržala polícia na začiatku protestu na Tyršovom námestí v Bratislave, informuje portál Aktuality.sk.

Predseda strany Smer-SD ešte v utorok (14. december) informoval o pripravovanom autosprievode, na tému Lúčenie sa s demokraciou a vyjadrenie nesúhlasu s politikou vlády a jej hovorkyne prezidentky Čaputovej.

Rozdielne chápanie demokracie

„Veľmi jasne dáme najavo vláde a pani prezidentke, čo si myslíme o ich chápaní demokracie," uviedol Fico pred protestom. Fico vtedy tvrdil, že protest sa uskutoční v súlade so zákonom a s platnými protipandemickými opatreniami, uvádzajú aktuality.sk. 

Fico tvrdí, že prezidentka a koalícia oklamali občanov, keď nechcú referendum
Neprehliadnite

Prezidentka a koalícia oklamali občanov, keď nechcú referendum, pritvrdzuje Fico

,,Keďže vládna koalícia a prezidentka odtrúbili demokracii zmarením referenda a nemožnosťou konať predčasné voľby, odpovieme im rovnakým zvukom," povedal Fico v stredu (15. decembra). Dopravu blokovať nechceli, strana verila, že polícia poskytne sprievodu súčinnosť.

Zákrok "gestapákov"

Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár v súvislosti s policajným zákrokom vyhlásil, že protestujúcich to nezastaví. Nemyslí si, že policajti konali z vlastného presvedčenia, ale z donútenia. Ubezpečil, že v proteste budú pokračovať a dokončia to, čo majú pripravené bez toho, aby porušovali pravidlá. ,,Nezastaví to ani nás, ani bežných ľudí, ktorí nesúhlasia s tým, čo sa na Slovensku deje," povedal na brífingu Blanár.

Robert Fico
Neprehliadnite

Fico využíva tlak prezidentky na vládu. Čaputovú chce dotlačiť, aby vyzvala Hegera na demisiu

Poslanec Ľuboš Blaha hovorí o fašizme a policajnom terore. Policajný zásah prirovnal k zákroku "gestapákov". Zdôraznil, že strana za Ficom stojí. Je presvedčený, že Fico neurobil nič zlé a protizákonné. Pripomenul, že odpor vyjadrujú najbezpečnejšie a najpokojnejšie. Zásah označil za brutálny.

Nezákonný zásah

Exminister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru-SD považuje zásah za nezákonný. Poukázal na to, že na obmedzenie osobnej slobody poslanca je potrebný súhlas Národnej rady SR, ktorý v tomto prípade absentuje.

Predpokladá preto, že Robert Fico bude v krátkej dobe prepustený. Kaliňák hovorí o hrubom pošliapaní demokracie a zneužívaní právomocí verejného činiteľa. Verí, že bude vyvodená adekvátna zodpovednosť. V súvislosti s protestom podľa neho neporušili žiadne protipandemické opatrenia. Sprievod áut mestom nie je podľa neho zakázaný.

Podľa Hlasu absolútne neprípustné zadržanie

„Zadržanie predsedu opozičnej strany kvôli verejnému prejaveniu protivládneho politického názoru je absolútne neprípustné. Vládna koalícia dlhodobo predvádza veci, za ktoré by sa nehanbil žiaden diktátorský režim – nelegálne odpočúvanie súkromných stretnutí opozičných politikov, úniky z vyšetrovacích spisov či priame vyhrážky z úst koaličných lídrov,“ vyjadrila sa mimoparlamentná strana HLAS-SD.

Peter Pellegrini a Igor Matovič.
Neprehliadnite

Pellegrini podporil Matovičovi návrh, ale úplne s ním nesúhlasil

Dodali, že neprijateľné zásahy polície voči záchranárom aj voči predstaviteľom opozície potvrdili vyjadrenia HLASu, že núdzový stav neslúži vláde na zabezpečenie chodu zdravotníctva, ale potláčanie elementárnych ústavných práv a slobôd slovenských občanov.

Verejné zhromaždenia sú počas núdzového stavu zakázané. Polícia preto tento týždeň zadržala aj záchranárov, ktorí prišli protestovať pred parlament.