Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR združení v mimoparlamentnej strane Hlas-SD nepodporia programové vyhlásenie vlády (PVV), pretože zdravotníctvo nie je prioritou vládneho kabinetu a dokument nereflektuje na pandémiu nového koronavírusu a plán obnovy. Oznámil to nezaradený poslanec NR SR a podpredseda Hlasu-SD Richard Raši.

„Na jednej strane deklaruje spravodlivosť, solidaritu a rovnosť pri prístupe k zdravotnej starostlivosti pre každého občana, na druhej strane pri financovaní ignoruje dva milióny poistencov súkromných poisťovní a tri milióny ľudí, ktorí navštevujú neštátne nemocnice," tvrdí. Hlas-SD trvá na rovnomernom a spravodlivom rozvoji zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov.

Na snímke predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Tomáš Valášek počas tlačovej konferencie po skončení zasadnutia výboru na tému Slovenská bezpečnostná stratégia 19. januára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

M. Kollár ani T. Valášek nepodporia v pléne programové vyhlásenie vlády

V PVV podľa neho tiež chýbajú konkrétne projekty prevencie, ktorú považuje v zdravotníctve asi za najdôležitejšiu. „Pretože pre systém je najlepšie, keď sa pacient dostane k lekárovi ešte skôr, ako sa rozvinie ochorenie do vážneho a komplikovaného štádia," skonštatoval.

Poukázal tiež, že hoci počas posledného polroka vláda minula na povinné plošné testovania približne pol miliardy eur, sľub dokončiť nemocnicu na bratislavských Rázsochách posúva o rok. „Ak vláda myslí svoje programové vyhlásenie vážne, musí sa podľa neho začať správať. Zatiaľ nám ukazuje, že ide iba o zdrap papiera," vyhlásil Raši.

PVV predložil premiér Eduard Heger (OĽANO) na mimoriadnu schôdzu parlamentu v piatok (30. 4.), keď v rozprave dominovali vyjadrenia viacerých členov kabinetu. Ministri pokračovali aj v pondelok (3. 5.) ráno. Následne sa počas pondelka do diskusie zapojili opoziční i koaliční poslanci. V utorok by mal predstúpiť so záverečným slovom premiér a následne majú poslanci hlasovať o vládnom programe a vyslovení dôvery Hegerovmu kabinetu.