Ruské ozbrojené sily spustili na rozkaz prezidenta Vladimira Putina mohutný útok na Ukrajinu. Putin vydal rozkaz na útok, ktorý nazval „špeciálnou vojenskou operáciou“ na úsvite, približne o 05.00 h SEČ, a to aj napriek varovaniam, že tým v Európe vyvolá najväčšiu vojnu od roku 1945, píše Guardian.

Cieľom útoku bola infraštruktúra

V priebehu niekoľkých minút od krátkeho Putinovho prejavu bolo v blízkosti veľkých ukrajinských miest vrátane metropoly Kyjev počuť výbuchy. Rozsah útoku je podľa miestnych pozorovateľov mohutný.

Ukrajinské ministerstvo vnútra uviedlo, že pri útoku boli použité balistické rakety aj strely s plochou dráhou letu, pričom jeho cieľom je pravdepodobne infraštruktúra v blízkosti veľkých ukrajinských miest vrátane Kyjeva, Charkova, Mariupolu či Dnipra.

Putin spustil inváziu

Nemenovaný poradca ukrajinského ministra vnútra uviedol, že ruské sily začnú pravdepodobne čoskoro postupovať v smere na Charkov, ktorý je vzdialený približne 30 kilometrov od rusko-ukrajinských hraníc. Výbuchy bolo počuť aj v okolí Kyjeva. Viacero obyvateľov ukrajinskej metropoly sa rozhodlo hľadať útočisko v protileteckých krytoch.

„Putin práve začal rozsiahlu inváziu na Ukrajinu,“ povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. „Mierumilovné ukrajinské mestá sa ocitli pod paľbou. Toto je agresívna vojna. Ukrajina sa bude brániť a zvíťazí. Svet môže a musí Putina zastaviť. Treba okamžite konať,“ dodal.

V snahe ospravedlniť ničím nevyprovokovaný útok na svojho západného suseda Putin vyhlásil, že na historicky ruskom území „vzniká anti-Rusko“.

Mrazivé varovanie

„Rozhodli sme sa uskutočniť špeciálnu vojenskú operáciu,“ povedal šéf Kremľa, čím vlastne vyhlásil Ukrajine vojnu. Podľa Putina je cieľom operácie „demilitarizácia a denacifikácia“ Ukrajiny. Vyhlásenie ruského prezidenta korešponduje s dlhoročnou lživou propagandou Kremľa, podľa ktorej je vláda v Kyjeve v područí krajnej pravice.

„Nemáme v úmysle Ukrajinu okupovať,“ povedal Putin a svetu vyslal mrazivé varovanie. „Každému, kto by mal v úmysle zasahovať zvonku: ak sa tak rozhodnete, budete čeliť väčším následkom, akým ste kedy v minulosti čelili. „Všetky dôležité rozhodnutia už padli. Dúfam, že ma počujete,“ povedal ruský prezident.

Viac o vojne

Utok na Ukrajinu
Neprehliadnite

Vojna na Ukrajine naživo: Ukrajinský konflikt eskaluje. Svet sa obáva následkov