Táto stránka bola uzavretá. Najnovšie správy sú tu. 

22:10 Bezpečnostná rada OSN bude v nedeľu hlasovať o ruskej invázii. Ak bude schválené, núdzové stretnutie sa bude konať v pondelok. Bolo by to iba 10. krát od vzniku OSN. (Guardian) 

22:00 Straty ruskej armády po 3 dňoch podľa Ukrajincov v infografike

21:20 EÚ priamo doručí Ukrajine vojenskú pomoc. 

20:50 Európski lídri budú rokovať o Swifte v nedeľu. Dohodne sa postup, ako sa to má vykonať. (Bloomberg) 

20:25 Ukrajina plánuje odpojiť svoju elektrickú sieť od Bieloruska. Po tom, ako ukončí testovanie, odpojí svoju sieť od všetkých postsovietskych republík, povedal minister energetiky. (Telegraph)

20:05 Zelenskyj žiada OSN o zbavenie miesta Ruska v Bezpečnostnej rade. Ukrajinský prezident požiadal generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa o zbavenie Ruska jeho hlasovacích práv v Bezpečnostnej rade, kde je stálym členom. Dôvodom je genocída ukrajinského ľudu. (Telegraph)

20:00 Nemecko umožní poslať Ukrajine aj estónske howitzery.  Tie majú dostrel až 18 kilometrov a predtým boli súčasťou východonemeckej armády. (NYT) 

19:35 Zmena nemeckej politiky. Krajina posiela Ukrajine tisíc protitankových striel a 500 striel stinger, napísal Olaf Scholz. „Ruský útok na Ukrajinu bol bodom obratu," dodal. (Independent) 

19:30 V Rusku polícia pri protestoch zdržala 2 692 ľudí. Povedala to organizácia OVD. (Guardian) 

19:10 Vodková rebélia. Bary a obchody v Kanade hovoria nie ruskej vodke. (FoxNews)

19:05 Trójsky kôň Putina sa volá Schröder. Nemci viac bránia svojich boháčov ako Ukrajinu (Trend)

19:00 Ukrajinci dostávajú inštrukcie, ako bojovať. Keď prejde tank, treba zničiť cestu, aby sa za ním nedostalo vozidlo s palivom. Treba podpáli les, ak je tam ruské vozidlo. Alebo strieľať do pneumatík vozidla. (NYT) 

18:55 Ozbrojovanie civilistov bude viesť k obetiam. Ruské ministerstvo obrany kritizovalo, že ukrajinská vláda rozdáva zbrane obyvateľstvu. Podľa neho to bude nevyhnutne viesť k obetiam. (Independent) 

18:45 Írsko prikazuje leteckým lízingovkam ukončiť zmluvy s Ruskom. Írsko hostí 18 z 20 najväčších lízingových spoločností lietadiel. Do konca marca dostali ultimátum zrušiť zmluvy s Ruskom. (FT) 

18:20 Nemci chcú cielené odstránenie Ruska zo Swiftu. Nemeckí predstavitelia hľadajú spôsob „cieleného a funkčného" odstránenia Ruska zo systému Swift. Cieľom je, aby to zasiahlo tých správnych ľudí, tvrdí ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. (Bloomberg) 

18:15 Najväčšie boje v Ukrajine prebiehajú v okolí Charkova, tvrdí vysoký predstaviteľ americkej vlády. (Independent) 

18:10 Tanky smerujú do Charkova. Podľa CNN do Charkova smeruje početná skupina ruských tankov. (Guardian)

18:05 Rekordná demonštrácia v Taline. V hlavnom meste Estónska sa koná najväčšia demonštrácia v histórii krajiny. (Telegraph)

18:00 Ukrajinci odmontovávajú cestné tabule, aby skomplikovali ruským tankom navigáciu. (NYT)

17:45 Putinova vojna je nevyhrateľná. Putin podcenil odhodlanie Ukrajincov a silu vlastnej armády, hovorí šéf MI6. (Telegraph) 

17:30 Facebook zlyháva v zachytávaní ruskej propagandy. Až 91 percent propagandistických príspevkov Kremľom financovaných médií facebook neoznačí, zistil CCDH. (Telegraph) 

17:25 Rusko zničilo ukrajinskú priehradu. Tá bola postavená s cieľom odstrihnúť prítok vody na Krym po jeho anexii. (Telegraph) 

16:45 Nemecko uvoľnilo svoju blokáciu RPG. Až doteraz Nemecko blokovalo predaj svojich zbraní do vojenských konfliktov. Podľa Politico ale umožnilo Holandsku posunúť 400 protitankových granátometov Ukrajine, čo by bola veľká zmena pre existujúcu politiku. (Guardian) 

15:50 Poliaci v panike vyberajú bankomaty a tankujú palivo. Zasahuje poľská národná banka, aby doplnila chýbajúcu likviditu. (Bloomberg

15:40 Rusko chce spolupracovať s konštruktívnymi silami na urovnaní ukrajinskej krízy. Povedal to S. Lavorov v telefonickom rozhovore sa svojim tureckým náprotivkom. (Telegraph) 

15:35 USA zvažuje sankcie voči ruskej centrálnej banke. Tento ťah by mal za cieľ zasiahnuť rezervy banky vo výške 643 miliárd dolárov. (Bloomberg) 

15:30 Príležitosť na trest smrti. Podľa bývalého prezident Medvedeva je pozastavenie členstva v rade Európy dobrým dôvodom na obnovenie trestu smrti, napísal na svojom facebooku. (Bloomberg) 

15:25 Putin je rozzúrený. Podľa estónskeho šéfa obrany je „Putin rozzúrený, keďže celá vojna mala byť jednoduchá a prebehnúť do štyroch dní." (Telegraph)

15:20 Zničený ruský konvoj, údajne v oblasti Charkova. 

15:10 Ukrajina odmieta odmietnutie rokovaní. Ukrajina sa ohradila voči tvrdeniu Ruska, že odmietla rokovania. To, čo odmietla, boli „neakceptovateľné podmienky a ultimátne požiadavky" tvrdí ukrajinský prezident. (Guardian)

14:55 Turecko zakáže preplav ruských vojnových lodí cez Bospor a Dardanely, oznámil ukrajinský prezident. Turecko povedalo, že zatiaľ tak nerozhodlo. (Guardian)

14:10 Ukrajina žiadala 100-tisíc prilieb, Nemecko doručilo 5-tisíc. Nemecko dodá Ukrajine 5-tisíc prilieb, keďže to je všetko, čo má k dispozícii. Po rokoch podfinancovania má nemecká armáda problémy so základnou výbavou. (NYT) 

14:05 Moskva: Ukrajina odmietla rokovania. Hovorca ruského prezidenta tvrdí, že ruská armáda pokračuje v napredovaní s tým, ako Ukrajina odmietla rozhovory. (NYT) 

14:00  Poľsko chce otriasť nemeckým svedomím. „Potrebujeme odstaviť Nord Stream 1 aj 2, znížiť svoju závislosť na surovinách, odstrihnúť ruské finančné inštitúcie od kapitálových trhov, skonfiškovať aktíva oligarchov, uzavrieť Swift pre Rusko," povedal poľský premiér. (Telegraph) 

13:35 Zisky ruskej armády (NYT) 

Mapa Ukrajina
Zdroj: NY Times
Mapa Ukrajina

13:30 Maďarsko je tiež za odstrihnutie Ruska od Swiftu. Uviedol to poľský premiér Mateusz Morawiecki. Zrak sa upiera už iba na Nemecko. (Guardian)

13:25 Európske aerolínie očakávajú katastrofický zákaz nad Ruskom. Rusko v odvete zakázalo vstup britských, českých, bulharských a poľských lietadiel. Ak sa zavedie zákaz aj pre ostatné krajiny, bude to mať katastrofické následky pre priemysel. (FT) 

13:20 Labouristi tlačia na to, aby vláda vyhostila ruského diplomata. (Guardian) 

13:18 Rusko blokuje Twitter. Viacerí ruskí prevádzkovatelia odstrihli Twitter. (Guardian) 

13:16 Estónsko vyzýva k uzavretiu európskeho vzdušného priestoru pre ruské lietadlá. Krajiny zakázala prelet ruských lietadiel nad svojim územím a žiada o to aj ostatné európske krajiny. (Guardian) 

13:15 Telefónna linka pre ruské matky. Ukrajinské ministerstvo obrany zriadi horúcu linku pre príbuzných ruských vojakov zaslaných na Ukrajinu s názvom „Vráťte sa z Ukrajiny živí". Pomocou nej bude možné bude možné zanechať odkaz pre ich zajatého príbuzného. (Telegraph)

13:10 Centrálny bankár: toto bude drahé. Nemenovaný centrálny bankár potvrdil, že odstrihnutie Ruska od Swiftu prebehne v priebehu dní. „Je to dostatočné? Nie. Je to potrebné? Určite! Sankcie majú zmysel, iba ak zasiahnu obe strany a bude to drahé," dodal. (Telegraph)

13:05 Zelenskyj: Vykoľajili sme ruské plány. Ukrajinský prezident v príhovore povedal, že jeho sily zastavili ruský nápor na obsadenie Kyjeva. Zároveň tlačí na Nemecko a Maďarsko, aby podporilo rozhodnutie odstrihnúť Rusko od Swiftu. (Telegraph) 

13:00 Aj Francúzsko chce odstrihnúť Rusko od Swiftu. Francúzsko sa pridalo k Taliansku so snahou odstrihnúť Rusko od Swiftu. Váha rozhodnutia teraz stojí na Nemecku. (Telegraph) 

12:55 Medvedev: Rusko nepotrebuje diplomatické vzťahy so západom. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev zároveň povedal, že krajina bude pokračovať v invázii, pokiaľ nesplní ciele, ktoré stanovil prezident. (Independent) 

12:50 Mapa ukazuje aktuálnu situáciu v Meste a okolí. (AFP)

12:45 Kyjev dnes zavádza zákaz vychádzania od 17:00. Každý, kto ho neuposlúchne bude zatknutý, oznámil. starosta Kyjeva. (Guardian) 

12:40 Rusko preváža na Ukrajinu ToS-1. Ten je schopný strieľať termobarické rakety, ktoré použila ruská armáda aj v Sýrii. (Guardian)

12:35 Francúzi zabavili ruskú loď. Francúzske úrady zabavili ruskú nákladnú loď „Baltic Leader", ktorá podľa nich porušila sankcie. (Guardian)

12:30 Ruská armáda sa približuje ku Kyjevu. Podľa britskej výzvednej služby sa väčšina ruskej armády nachádza vo vzdialenosti 30 kilometrov od Kyjeva. Ruská armáda ale nezískala kontrolu nad vzdušným priestorom. Ruské obete sú veľké a pravdepodobne väčšie, ako sa očakávalo. (Guardian)

11:05 Taliansko podporuje vypnutie Ruska od Swiftu, píše ukrajinský prezident (Telegraph)

11:00 Maďarsko chce sprostredkovať rusko-ukrajinské rokovania. Maďarský minister zahraničia  Peter Szijjarto oznámil, že Budapešť môže byť bezpečným miestom pre rozhovory oboch krajín. (Bloomberg)

10:55 Ministri vnútra EÚ zasadnú. V nedeľu zasadnú ministri vnútra krajín EÚ, aby dohodli spoločný postup pri riešení humanitárnej a utečeneckej krízy. Ak bude vojna pokračovať, očakávajú 4 milióny utečencov. (Bloomberg) 

10:50 Proti zákazu Swiftu nie je už silná opozícia. Litovská premiérka Ingrida Simonyteová povedala, že západ sa blíži k dohode o zastavení prístupu Ruska do medzinárodného platobného styku. (Telegraph) 

10:45 Briti varujú pred ťažkým bombardovaním. Britská strana varuje, že pri pomalom postupe ruských vojsk môže prísť „veľmi, veľmi reálna možnosť" ťažkého bombardovania. (Independent) 

10:40 Ukrajinci odrazili útok 60 paramilitantných jednotiek na západe Ukrajiny. Oznámil to starosta Ľvova. (Guardian) 

10:35 Rusko zhabe zahraničné aktíva. Ako reakciu na zahraničné sankcie vrátane zmrazenia ruských aktív, Rusko spraví podobný krok zahraničným firmám a jednotlivcom. (Telegraph) 

10:30 Spojenci poslali Ukrajine zbrane. Holandsko zaslalo 200 striel Stinger, Česko ľahké zbrane, povedal britský premiér. (Telegraph)  

10:25 Ukrajinu opustilo viac ako 120-tisíc ľudí. Uvidela to Agentúra pre utečencov OSN. (Telegraph) 

10:20 Macron: Kríza tu ostane, vojna tu ostane. Francúzsky prezident tvrdí, že sankcie budú mať zásadné následky pre francúzskych farmárov. Do problémov sa dostane export a vzrastú ceny energií. (Telegraph) 

10:15 Rusko čoraz bližšie k vypnutiu zo Swiftu. Odpojenie nebude blokovať už ani Cyprus, jedna z najväčších destinácii ruského kapitálu, tvrdí ukrajinský minster zahraničných vecí. 

10:10 Ruský regulátor pohrozil vypnutím webov. Ruský komunikačný regulátor Roskomnadzor varoval 10 webov o chybnom informovaní „špeciálnej operácie" ako o vojne, útoku alebo invázii. Pohrozil vypnutie týchto webov alebo vysokej pokute. (Guardian)  

10:05 Počas invázie bolo zabitých 198 ľudí a 1 115 bolo zranených, tvrdí ukrajinská strana. (Guardian)

10:00 Rusi stále zlyhávajú pri dosahovaní svojich cieľov. Podľa britského ministra ozbrojených síl ruská armáda narazila na silný odpor Ukrajincov a nedokáže naplniť svoje ciele. Zatiaľ nie je potvrdené, že by dobyla žiadne väčšie mesto. (Guardian)

09:30 Ukrajina vyzýva krajiny na vyhostenie ruských veľvyslancov. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzýva krajiny na plnú izoláciu Ruská, vrátane vyhostenia jeho diplomatov  alebo ropného embarga. (Telegraph)

09:05 UK pošle zbrane na Ukrajinu. Minister ozbrojených síl Spojeného kráľovstva James Heappey hľadá spôsob, ako dodať Ukrajine ďalšie zbrane. (Independent) 

09:00 Vzťahy západu s Ruskom blízko bodu, z ktorého nebude návratu. Povedala to hovorkyňa ministerstva zahraničia Ruska Maria Zacharova. Reagovala aj na osobné sankcie voči Putinovi a Lavorovovi, z ktorých ani jeden nemá mať účty v zahraničí. (Independent) 

08:55 VTB prichádza v UK o pozíciu. Druhá najväčšia ruská banka bola už počas týždňa zasiahnutá sankciami. Londýnska akciová burza (LSE) pozastavila jej členstvo, čo znamená, že na nej nemôže obchodovať. Rovnako stratila prístup na LBMA, kde sa obchodujú drahé kovy. (Bloomberg) 

08:50 Ukrajina chce do EÚ. Zelenskyj povedal, že je kľúčový moment rozhodnúť o členstve Ukrajiny v Európskej únii. (Telegraph) 

08:45 Počas noci bolo zranených v Kyjeve 35 ľudí, vrátane dvoch detí, povedal Vitalij Kličko. (Guardian) 

08:40 Rusko zverejnilo svoje vojenské úspechy. Zasiahli 14 vojenských letísk, 19 komunikačných staníc, 24 protileteckých komplexov, 7 lietadiel, 7 vrtuľníkov a 9 dronov. (Bloomberg) 

08:35 Lídri Poľska a Litvy tlačia na ďalšie sankcie. Prezident Litvy a premiér Poľska sa stretávajú v Berlíne, aby prediskutovali ďalšie sankcie proti Rusku. „Európska únia musí okamžite prijať tvrdé sankcie voči Rusku," tvrdia. (Guardian)

08:30 V Kyjeve sú iba hŕstky ruských vojakov. Podľa britského ministra ozbrojených síl Jamesa Heappeyho sú v Kyjeve iba hŕstky ruských jednotiek, čo je testamentom odporu ukrajinských síl. (Independent)

08:25 Zelenskyj odmietol opustiť mesto. Ukrajinský prezident odmietol americkú požiadavku, aby opustil mesto. Podľa neho krajina potrebuje zbrane, nie odvoz. (Independent)

08:20 Biden podpísal pomoc Ukrajine. Americký prezident podpísal Ukrajine okamžitú pomoc v objeme 600 miliónov dolárov, z toho 350 miliónov vo vojenskom financovaní. (Bloomberg) 

08:15 Rating Ruska a Ukrajiny znížený. Ratingová agentúra S&P Global Ratings znížila rating Ruska na BB+, čo je jedna úroveň pod investičným ratingom. Rating Ukrajiny sa znížil na B-. (Bloomberg) 

08:10 Čína sa dištancuje od Ruska. Čína sa zatiaľ najdôraznejšie dištancovala od ruských krokov. Je pre ňu imperatívom, aby sa zložili zbrane. (Bloomberg) 

08:05 Spojené štáty uvažujú o odstrihnutí Ruska od Swiftu. Bidenova administratíva vážne uvažuje o odpojení Ruska od Swiftu. (Bloomberg)

08:00 Obytná budova pri letisku pri Kyjeve zasiahla raketová strela. (Telegraph)

07:55 Rusi obsadili mesto Melitopol. To as nachádza v juhovýchodnej časti krajiny. (Guardian) 

07:50 Rusi obsadzujú vodnú elektráreň. Ruská armáda sa snaží obsadiť hydroelektráreň pri Kyjeve. Výsledok akcie je neistý. (Independent)

07:45 Počet mŕtvych Rusov rastie. Takmer 3 500 ruských vojakov bolo zabitých a 200 zajatých, píšu ukrajinské zdroje. K tomu bolo zničených 14 lietadiel, 8 helikoptér a 102 tankov. 

07:40 Zelenskyj: Sme tu. Ukrajinský prezident zverejnil video, v ktorom hovorí, že vláda tu je a bojuje. (Independent)

07:35 Ukrajinská armáda tvrdí, že odrazila útok na hlavnú triedu Kyjeva. (Telegraph)

07:30 Ukrajina mala počas noci zostreliť ruské vojenské lietadlo so 150 parašutistami na palube. (Telegraph)

Správy z piatka 25.2.2022