Tento kanál bol uzavretý. Viac správ nájdete tu

22:25 Ukrajina by mala vstúpiť do EÚ. Je jedným z nás, povedala U. von der Leyen. (Telegraph)

22:10 Americkí politici spochybňujú Putinovo mentálne zdravie. Viacero amerických politikov spochybňuje mentálne zdravie ruského prezidenta po dvoch rokoch izolácie kvôli covidu. (Independent) 

22:05 Na Ukrajine zahynulo 352 civilistov, vrátane 14 detí, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva (Telegraph)

22:00 Švajčiarsko zmrazí ruské aktíva. Je veľmi pravdepodobné, že Švajčiarsko zmrazí ruské aktíva. Povedal to prezident Iganzio Cassis. (Telegraph)

21:35 EÚ by mohla Ukrajine dodať stíhacie lietadlá. Povedal to šéf zahraničia Josep Borrell. (Telegraph) 

20:45 UPS a FedEx zastavujú dodávky na Ukrajinu a do Ruska (Telegraph) 

20:20 Ukrajinu zatiaľ opustilo 368-tisíc ľudí, povedal to vysoký komisár OSN. (Independent)

20:15 Nórsky štátny investičný fond divestuje ruské aktíva. Začne postupne predávať aktíva, ktoré mali na konci minulého roka hodnotu 2,8 miliardy dolárov. (Guadian)

20:05 Rusko čaká manický pondelok. Existujú obavy, že jeho finančný sektor skolabuje (TREND)

19:35 EÚ očakáva viac ako 7 miliónov utečencov. Európa čelí najväčšej humanitárnej kríze posledné roky. (Telegraph) 

18:55 Kyjev je obkľúčený, nedá sa už z neho uniknúť. Vitaly Kličko povedal, že všetky cesty z Kyjeva sú už zablokované. Mesto čelí humanitárnej katastrofe, dodáva. (Guardian)

18:50 Pomoc Ukrajine bude považovaná za zradu. Akýkoľvek akt pomoci cudziemu štátu, ako je Ukrajina, bude považované za zradu so sadzbou 20 rokov. Povedal ruský generálny prokurátor. (Independent) 

18:25 BP sa zbaví svojho podielu v Rosnefte. Ropný gigant predá svoj 20-percentný podiel v ruskom Rosnefte. British Petroleum 30 rokov investovalo v Rusku, no napadnutie Ukrajiny predstavuje zásadnú zmenu. (Independent) 

18:00 EÚ chce zakázať dva ruské weby kvôli škodlivým dezinformáciám. Ide o Russia Today a Sputnik. (FT)

17:50 EÚ bude financovať a dodávať zbrane na Ukrajinu. Povedala to Ursula Von der Leyen. (Independent) 

17:00 Najväčšie lietadlo na svete zhorelo. Antonov-225 Mryja zhorel pri útoku na hostomeľské letisko. (Independent)

16:30 Americká obchodná loby volá po prehodnotení operácií v Rusku. Dôvodom je kriminálne počínanie Ruska na Ukrajine. (FT)

16:25 Čo znamená zvýšená pohotovosť nukleárnej sily? Pozemné a ponorkové segmenty strategických nukleárnych síl sú neustále pripravené na útok, avšak bombardéry a iné lietadlá nie sú. Putinov krok môže primäť k  podobnému kroku aj USA. (Independent)

16:20 Polícia zatkla viac ako 900 protestujúcich v 44 mestách krajiny. Dnes je siedme výročie zavraždenia opozičného politika Borisa Nemcova. (Guardian)

16:15 Putinova jadrová pohotovosť je vymyslená hrozba. Biely dom tvrdí, že ide o typické správanie Putina na ospravedlnenie agresie. „Rusko nie je pod tlakom NATO, Rusko je pod tlakom Ukrajiny," povedal Psaki. (Telegraph)

15:45 Putinov koniec môže byť blízko. Ruský prezident robí pod tlakom zúfalé kroky

14:45 Ukrajina súhlasí s rozhovormi s Ruskom na bieloruských hraniciach. Rozhovory sa budú konať bez ďalších podmienok. (Bloomberg) 

14:40 V Moskve sa koná protivojnový pochod (Telegraph) 

14:30 Americké veľvyslanectvo na Ukrajine smeruje utečencov na Slovensko, do Rumunska a Maďarska. 

14:20 Putin nariadil vojenskému veliteľstvu zvýšiť stupeň ostražitosti síl nukleárneho odstrašenia po agresívnych vyjadreniach NATO, píše Reuters. (Guardian) 

13:35 Mapa aktuálnych konfliktov na Ukrajine

13:30 Charkov je plne v rukách Ukrajiny. Podľa guvernéra oblasti sa podarilo mesto vyčistiť od nepriateľov. (Independent) 

13:25 Ukrajinskí Rómovia si pripísali úspech - zmocnili sa ruského tanku, píše iDnes 

13:15 Finnair pravdepodobne príde biznis do Ázie. Fínsky národný letecký prepravca, ktorý si doteraz zakladal na krátkej vzdialenosti do Ázie, tvrdí, že uzavretie sibírskeho vzdušného priestoru ničí jeho biznis model. 40 % jeho príjmov spočívalo na letoch do Ázie. (Bloomberg) 

13:10 Česko poskytne Ukrajine ďalšie zbrane v objeme 400 miliónov CZK (Guardian) 

13:05 Bielorusko ide vyhlásiť Ukrajine vojnu, tvrdí to bývalý minister obrany Ukrajiny. (Guardian) 

13:00 Nemecko začne so znižovaním závislosti na ruskom plyne. Plán zahŕňa vybudovanie dvoch terminálov na dodávky LNG a zvýšenie domácich kapacít zásob plynu. Cieľom je zníženie závislosti na individuálnych dodávateľoch, tvrdí Scholz. (Telegraph) 

12:55 EÚ schváli tretie kolo sankcií. Európska únia v priebehu nedele schváli tretie kolo sankcií voči Rusku. Pôjde najmä o vylúčenie ruských bánk zo Swiftu. (Telegraph) 

12:50 Nemecko je otvorené k rokovaniam, ale Moskva musí byť pripravená viesť reálny dialóg, varoval Scholz. (Telegraph) 

12:45 Putin naštartuje mohutné výdavky na zbrojenie. Nemecko začalo, ostatní budú nasledovať (TREND)

12:05 Ukrajina podáva žalobu na Rusko do Haagu. Dôvodom je genocída obyvateľstva dokumentovaná príkladmi ako je bombardovanie škôlok, obytných území a civilnej infraštruktúry. (Guadian) 

11:50 Dovoz ruských energií by sa mal zastropovať. Spojené kráľovstvo navrhuje, aby sa výdavky krajín G7 na ruské energie zastropovali. (FT)

11:45 Nemecko zvýši svoje rozpočtové výdavky do armády. Podľa nemeckého kancelára krajina razantne zvýši svoje vojenské výdavky na viac ako 2 percentá. Len v tomto roku na to pôjde z rozpočtu 100 miliárd eur. (Telegraph)  

11:30 Ruská centrálna banka upokojuje komerčné banky. Pred očakávanou odstávkou Swiftu dopĺňa bankovú likviditu, robí cielené repoobchody a rozširuje lombardné listiny. (FT) 

11:25 Bankár: Rusi začínajú panikáriť, vyberajú bankomaty. Krajina čelí prázdnym bankomatom a centrálna banka ich musí dopĺňať po tom, ako sa Rusi snažia získať hotovosť pred prípadnou nefunkčnosťou platobných kariet. (FT) 

11:20 Scholz: Svet vstúpil do novej éry. Povedal na margo ruskej invázie nemecký kancelár Olaf Scholz. (Telegraph) 

11:15 Turecko nazvalo ruskú inváziu vojnou. Erdogan požiadal o okamžité zastavenie bojov. (Independent) 

11:05 Briti môžu obviniť ruských lídrov z vojnových zločinov. Britská ministerka zahraničných vecí tvrdí, že by podporila Britov, ktorí chcú ísť bojovať na Ukrajinu. Zároveň varuje, že eskalácia invázie môže spôsobiť obvinenie ruských lídrov a veliteľov z vojnových zločinov. (NYT)

11:00 Grécko pošle Ukrajine obrannú výbavu. Okrem iného reaguje na smrť 10 občanov Grécka spôsobenú včera ruskými silami pri Mariupole. (Guardian) 

10:55 Do Maďarska vstúpilo 62-tisíc ukrajinských utečencov. (FT)

10:52 EÚ zvažuje zákaz preletu ruských lietadiel na celom svojom území. O pláne budú dnes rokovať ministri zahraničných vecí. 

10:51 Rusko stratilo 4 300 mužov. Podľa ukrajinského ministerstva obrany prišla ruská armáda o 4 300 mužov, 146 tankov, 27 lietadiel a 26 vrtuľníkov. (Telegraph) 

10:50 Ak sa nezastaví Putin na Ukrajine, konflikt sa môže rozšíriť na krajiny NATO. Britská ministerka zahraničných vecí varovala, že ak sa nezastaví Putin na Ukrajine, môže nasledovať Pobaltie, Poľsko a Moldavsko. Preto musíme prinášať obete teraz. Ekonomické náklady sú cena, ktorú je krajina pripravená platiť. (Telegraph) 

10:45 Belgicko posiela Ukrajine pomoc. 3 milióny eur, 3 800 ton paliva, a 2-tisíc samopalov posiela krajina Kyjevu. (Telegraph) 

10:40 Internetová konektivita v Ukrajina sa prepadla. Najmä na juhu a východe krajiny klesla konektivita pod 20 % normálu a neskôr sa vrátila vyššie. (Telegraph) 

10:35 Ukrajina zničila polovicu ruského transportu smerujúceho do Charkova. Povedal to poradca ukrajinského prezidenta. (Telegraph)

10:30 Briti nebudú rokovať s Rusmi, pokiaľ ostanú na Ukrajine. Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová povedala, že neverí takzvaným snahám o rokovania, kým vojenské jednotky ostávajú na území Ukrajiny. (Independent) 

10:00 Energetickí ministru EÚ budú mať mimoriadne stretnutie. V pondelok sa uskutoční mimoriadne stretnutie energetických ministrov krajín EÚ ohľadom situácie na trhu s ropou. Očakáva sa totiž, že bude ďalej rásť. (NYT) 

09:55 Poľské hranice prekročilo 150-tisíc Ukrajincov. Za včerajší deň ich bolo 77-tisíc. čakacia doba na vstup je 70 hodín. 

09:50 Ruské sily narážajú na silný odpor. „Ruské sily pokračujú v napredovaní z viacerých smerov, avšak narážajú na silný odpor ukrajinských síl," hovorí oficiálny report Spojeného kráľovstva z minulej noci. (Telegraph) 

09:45 Rusi môžu používať čoraz nebezpečnejšie zbrane. Povedala Liz Trussová. Konflikt sa môže stať „veľmi, veľmi krvavým", dodala. (Telegraph)

09:40 Vojna neskončí rýchlo. Povedala to ministerka zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Liz Trussová. Môže to trvať až niekoľko rokov, dodala. (Telegraph) 

09:30 Ukrajina: Ruské mierové rokovania sú propaganda. Ukrajina požaduje skutočné mierové rokovania bez ultimát, povedal Zelenskyj. (Telegraph)

09:25 Zelenskyj navrhuje na rokovania aj Bratislavu. Ukrajinský prezident tvrdí, že mierové rokovania s Ruskom môžu prebiehať vo Varšave, Bratislave, Istanbule, Budapešti alebo Baku, a možné sú aj iné destinácie. (Independent) 

09:20 Google zakázal mobilnú aplikáciu RT. Google odstránil zo svojho AppStore mobilnú aplikáciu Ruskej televízie. (Guardian)

09:10 Od vzdušného priestoru odstrihne ruské lietadlá aj Írsko. Potvrdilo to írske ministerstvo zahraničných vecí. (Telegraph)

08:55 Vzdušný priestor pre Rusko uzatvorí aj Fínsko. Severská krajina sa čoskoro pripojí k ostatným európskym štátom. (Telegraph)

08:50 Zelenskyj odmietol  ruské tvrdenia o rokovaní. Zelensky povedal, že otvorený rokovaniam, avšak v inej lokalite ako tej, ktorá je hostilná k Ukrajine. (Guardian) 

08:45 Putin sa objavil na obrazovkách prvýkrát od útoku na Ukrajinu a zasalutoval heroizmu ruských vojakov vykonávajúcich „špeciálnu operáciu". (Guardian) 

08:40 Tranzit plynu cez Ukrajinu je normálny. Tranzit plynu cez Ukrajinu je normálny a žiadna rúra nebola zničená, potvrdil ukrajinský operátor. Dementoval tým správy, že Rusi zničili pri Charkove plynovod. Mohlo tak skôr ísť o lokálne distribučné stredisko. (Telegraph) 

08:35 Ukrajina zničila riadenú strelu odpálenú z územia Bieloruska. Ukrajinská strana tvrdí že zničila riadenú strelu odpálenú zo strategického bombardéra Tu-22 z územia Bieloruska. (Independent) 

08:30 Do Bieloruska prišla ruská delegácia. Do Bieloruska mala prísť ruská delegácia s cieľom rokovania s Ukrajinou. Je pripravená na rokvoanie, tvrdí hovorca Kremľa. (Guardian)

08:05 Rusko zničilo takmer tisícku vojenskej infraštruktúry. Za ostatné tri dni mala ruská armáda zničiť 975 objektov vojenskej infraštruktúry Ukrajiny. Zajali tiež 471 ukrajinských vojakov, ktorých hodlajú prepustiť. Uviedol hovorca ruského ministerstva obrany. (Independent) 

08:00 Ukrajinci obviňujú Rusov zo sabotáží. Počas noci mali vyhodiť do povetria skladisko pohonných hmôt pri Kyjeve a plynovod pri Charkove. (NYT) 

07:50 Ukrajina hľadá dobrovoľníkov pre cudzinecké légie. Zelenskyj ohlásil, že formuje zahraničné légie. (Independent) 

07:45 Po leteckom poplachu prišlo k veľkému výbuchu. Chvíľu po rozoznení leteckého poplachu prišlo v Kyjeve k veľkému výbuchu. (Independent) 

07:40 Rusko zablokovalo dve ukrajinské mestá. Ide o Cherson a Berdyjansk. Ruské jednotky zároveň obsadili mestá Heničesk a letisko pri Chersone, tvrdí RIA. (Independent) 

07:30 Putin narazil na ukrajinskú odvahu. Tá vyburcovala k aktivite celý svet (TREND)

07:20 Nemecko obviňuje Čínu zo „špeciálnej zodpovednosti" s ohľadom na situáciu na Ukrajine. Čína vo svojom vyhlásení odmieta použitie sankcií. (Reuters) 

07:15 Ukrajina vytvorí IT armádu. Jej cieľom bude chrániť krajinu proti ruským kybernetickým útokom. (Reuters) 

07:11 Odpojenie os Swiftu zasiahne 70 % ruských bánk. Povedal to európsky diplomat. (Reuters)

07:10 Postup ruských vojsk je najviditeľnejší na juhu (Reuters)

Vojna na Ukrajine
Zdroj: Reuters
Vojna na Ukrajine

07:05 Musk aktivuje Starlink pre Ukrajinu. Internetový satelitný servis v Ukrajine funguje a krajine dodá ďalšie terminály. (Bloomberg)

07:00 Ruským jednotkám sa nepodarilo vstúpiť do Kyjeva a zaznamenali ťažké straty. Letecká aj pozemná obrana ostávajú silné, tvrdí domáci reportér. 

06:55 Ruské jednotky prenikajú Charkova, kde prebiehajú ťažké boje. Ľahké jednotky sa mali dostať aj do centra mesta. (Independent) 

06:40 Kyjev je pod kontrolou, aj keď počas noci v ňom prebiehali boje s ruskými sabotérmi hlási štátna administratíva. (Guardian) 

06:35 Vzdušný priestor pre ruské lietadlá uzavrie aj Nemecko. Ešte v sobotu večer ohlásil minister dopravy. (Telegraph)

06:35 Ruská armáda mala v Charkove zasiahnuť plynovod. Hovorí sa o masívnom výbuchu v okolí Charkova. (Telegraph)

06:30 Intel a AMD ukončili dodávky čipov do Ruska. Svetový významní dodávatelia prestali s vývozom procesorov a videokariet do krajiny. (Telegraph)

06:25 Útoky hackerov na ruské vládne weby pokračujú. Skupina Anonymous pokrčuje v masívnych útokoch na weby ruskej a bieloruskej vlády. (Telegraph)

06:20 Skladisko rádioaktívneho materiálu nebolo zasiahnuté. Napriek predchádzajúcim správam o zasiahnutí skladu rádioaktívneho materiálu v Kyjeve, sa jeho poškodenie nepotvrdilo. (Telegraph)

06:15 Na Ukrajinu prichádza pomoc z Litvy. Ďalšiu sľúbila medzitým Austrália. (Telegraph)

06:10 Pracuje sa na odpojení od Swiftu. Práce na odpojení od medzinárodného platobného styku začali. Pôjde o vyhrané subjekty na základe nedeľnej dohody. (Teelgraph)

06:05 Ruská armáda zasiahla zásobníky pohonných hmôt. Ruské rakety zasiahli zásobníky pohonných hmôt vo Vaylkove, 40 kilometrov južne od Kyjeva a spustili mohutný požiar. (Telegraph)

 06:00 Na Kyjev malo počas noci útočiť okolo 500 ruských tankov. (Telegraph)

Predchádzajúce správy