Ruská armáda nesplnila plány, ktoré jej boli nariadené. Jej napredovanie sa stretlo so silným odporom Ukrajiny a zvyšku sveta. Vladimír Putin s tým nepočítal.

Spravodajské informácie hovoria o slabej morálke ruskej armády, ktorá nie je pripravená vzdorovať húževnatému nepriateľovi. Ten dostáva čoraz silnejšiu podporu západu. Vojenskú aj ekonomickú.

Počas víkendu sa stalo niečo dovtedy nepredstaviteľné – predstavitelia západu sa zjednotili a dohodli sa na prísnych sankciách aj za cenu, že to potopí ich ekonomiky.

Vplyv tretieho kola sankcií však bude na Rusko brutálny. Nemožnosť disponovať devízovými rezervami krajiny naznačuje, že kurz rubľa sa môže prudko prepadnúť už v pondelok.

Rusi z obáv o nedostupnosť a stratu hodnoty peňazí už počas víkendu vyberali svoje platobné karty, čím vyprázdňovali bankomaty. Banky ich doplnia, no kolapsu kurzu rubľa zabrániť nedokážu.

Keďže sankcie by mali byť dlhodobé a najmä ekonomické, Rusku hrozí veľká kríza.

Aj to je pravdepodobne jeden z dôvodov, prečo ruská strana narýchlo súhlasila s rozhovormi s ukrajinskou vládou na čo najbližšom možnom mieste – na hraniciach Ukrajiny s Bieloruskom. A tentokrát už bez kompromisov.  

Medzitým v Moskve pochodujú odporcovia vojny. Ak sa zhmotnia sankcie a ruská cenzúra ohľadom vojny na Ukrajine padne, môže to byť iba začiatok masových protestov.

Putin musí rýchlo konať. Potrebuje okamžitý mier a zastavenie sankcií. Už zajtra môže byť neskoro. Aby to dosiahol, aj preto pristúpil k najzúfalejšiemu kroku – uvedenia síl jadrového odstrašenia do stavu pohotovosti.

Ruský prezident môže len dúfať, že situáciu dokáže ustáť. Súčasná séria prehier mu však znižuje vyhliadky.

Putinov plán nevyšiel

Plán obsadenia Ukrajiny spočíval na rýchlom napredovaní armády, hovorí pre Bloomberg nemenovaný vysoký ruský predstaviteľ.

Cieľom operácie bolo obsadiť Ukrajinu v priebehu jedného až dvoch týždňov. Ak by sa to stalo, armáda mala byť rozpustená a vláda vymenená za takú, ktorú bude k Moskve priateľská.

Strategický plán bol nastavený tak, aby sa vyhol vojne v mestách. Nepočítal s ťažkými stratami na životoch bežného obyvateľstva. Rýchly šok mal zabrániť organizácii ukrajinskej armády.

Ukrajina sa mala rozdeliť na tri časti. Prvá na východe, by bola uznaná ako nezávislé štáty. Druhá s Kyjevom by bola pod kontrolou Ruska. Tretia, prozápadne orientovaná okolo Ľvovu, by sa nechala tak.

Ukrajina by bola zbavená zbraní a armády a jej vzdušný priestor by strážili ruské obranné systémy. V krajine by bola permanentná ruská prítomnosť.

Kazansky railway station in Moscow
Neprehliadnite

Rusko čaká manický pondelok. Existujú obavy, že jeho finančný sektor skolabuje