V rade ukrajinských miest vrátane Kyjeva sú počuť výbuchy, uvádza ukrajinská agentúra Unian po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin oznámil začiatok špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine.

Streľba a výbuchy

V Kyjeve bolo počuť niekoľko silných zvukov znejúcich ako streľba delostrelectva, uvádza agentúra Reuters s odvolaním sa na svedkov z miesta, vrátane svojho spravodajcu a reportéra stanice Fox News. Pri hlavnom letisku Boryspil v Kyjeve bola počuť streľba, píše agentúra Interfax. V súčasnej situácii Ukrajina uzavrela celý svoj vzdušný priestor.

Podľa Unian boli zaznamenané výbuchy po piatej hodine miestneho času (po 4:00 SEČ) okrem Kyjeva aj v Odese na juhu Ukrajiny, Berďansku na juhovýchode a Charkove a Kramatorsku na východe. Kyjevský starosta Vitalij Kličko vyzval obyvateľov mesta, aby – pokiaľ nepracujú v profesiách kľúčových pre chod krajiny – zostali doma a mali v pohotovosti batožinu s najnutnejšími vecami pre prípad evakuácie. Apeloval na nich tiež, aby zachovali pokoj. „Najhorším nepriateľom je teraz panika," napísal na facebooku.

Silné ostreľovanie

Z ukrajinského Donbasu prichádzajú správy o silnom ostreľovaní, uvádza ďalej Unian. Podľa AFP boli výbuchy počuť aj v Mariupole na juhovýchode. Letisko Kyjev-Žuljany zrušilo najbližšie lety, uvádza Interfax. Verejnoprávna televízia informovala, že Ukrajina uzavrela celý svoj vzdušný priestor.

Agentúra Interfax Ukrajina uviedla, že v prístavných mestách Mariupol a Odesa sa vylodili ruskí vojaci. Miestni novinári na internete podávajú správy o tvrdých bojoch, informácie však zatiaľ nie sú jednoznačne potvrdené. Časť Odesy je podľa Interfax Ukrajina bez dodávok elektrického prúdu.

Svedectvá o explóziách alebo paľbe v ukrajinských mestách prichádzajú krátko potom, čo Putin vystúpil s prejavom k národu, v ktorom informoval o začiatku operácie na ukrajinskom Donbase.

Rusko začalo inváziu

Agentúre Reuters nemenovaný činiteľ Severoatlantickej aliancie povedal, že všetko nasvedčuje tomu, že Rusko začalo inváziu na Ukrajinu. Prezident USA Joe Biden povedal, že po začiatku vojenskej operácie na Ukrajine je iba Rusko zodpovedné za budúce obete na životoch a ľudské utrpenie.

Agentúra Unian informuje, že pod útokom sa ocitlo množstvo ukrajinských vojenských objektov. Úderom zrejme čelia predovšetkým jednotky protivzdušnej obrany, leteckej základne a systémy riadenia.

Ďalšie dôležité správy

Iránska protivzdušná obrana
Neprehliadnite

Rusko oznámilo, že zničilo ukrajinské letecké základne a protivzdušnú obranu